Kapatılan Şube Sayısı Yükseldi

Kapatılan Şube Sayısı Yükseldi
Almanya'da, hijyen kurallarına dikkat edilmediği ve personelin kötü şartlarda çalıştırıldığı gerekçesiyle kapatılan fast food zinciri büyük bir markanın şubelerinin sayısı 6'ya yükseldi.

Firmanın Münih’teki yönetimi ise, yaptığı son açıklamada tüm eksikliklerin giderilerek şubelerin tekrar açıldığını bildirdi.

Almanya çapında 90 şube işleten Yi-Ko Yıldız Holding’in Türk patronu Ergün Yıldız yönetimden istifasını açıklarken, firmanın olayları araştırmak üzere özel bir ekip kurduğu bildirildi. Ergün Yıldız’ın Rus ortağı Alexander Kobolov ile birlikte kurduğu Yi-Ko Holding ismini iki ortağın soyadlarının ilk iki harfinden alıyor. Yi-Ko Holding’in 2013 yılında 91 fast food şubesinin işletmesini aldığı öğrenildi. Rus ortak Kobolov, Rusya’daki fast food şubelerinin de sahibi.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

Araştırmacı gazeteci Günther Wallraff, Alman RTL televizyonu için yaptığı gizli çekimlerle şubelerde, süresi geçmiş sebzelerin ve çöpe atılması gereken hamburger köftelerinin kullanılması, mutfaktaki yetersiz hijyen, tuvaleti temizleyen personelin aynı iş kıyafetiyle mutfakta çalışmaya devam etmesi gibi aksaklıklar tespit etmişti. RTL televizyonunda yayınlanan programdan sonra fast food zincirine tepkiler yağmış ve ilk etapta Münih’teki iki şube kapatılmıştı.

FİRMANIN ALMANYA AYAĞI, İŞLETMECİYİ SUÇLADI

Wallraff’ın propramında, saat ücreti olarak brüt 7,71 Euro ödenen çalışanlara tatil parası, Noel parası ve fazla mesai farkı ödenmediği de ele alındı. Tepkiler üzerine açıklama yapan Almanya, restoranların franchising sistemiyle kiraya verildiğini belirterek, görüntülerin rahatsız edici ve kabul edilemez olduğu bildirdi.

İŞLETMECİ, BİR TÜRK FİRMASI

Wallraff'ın programda teşhir ettiği 10 restoran Yıldız Holding'e ait. Yıldız Holding (Yi.Ko) Almanya'da en büyük işletmeci olarak toplam 90 şube işletiyor.