Gıdada dışa bağımlı ülke sayısı arttı

Gıdada dışa bağımlı ülke sayısı arttı
Gıda ve Tarım Örgütünden yapılan açıklamaya göre Afrika, Asya ve Amerika'daki Karayipler bölgesinde olmak üzere 39 ülke, gıdada diğer ülkelere muhtaç şekilde yaşıyorlar.

FAO tarafında yayınlanan raporda Afrika'da 31, Asya'da 7 ve Karayipler bölgesinde 1 ülke gıdada dışa bağımlı. Uzun süreli çatışmalar, sert hava olayları ve zorunlu göçe sebep durumlar gıdaya erişim noktasında insanları zor durumda bırakmakta.

Her ülkede milyonlarca insan açlık tehdidi altında

FAO’nun bu yıl için son küresel tahıl üretimi tahmininin 2 milyar 587 milyon ton olarak öngörüldüğü aktarılan raporda, bu sayının geçen seneye kıyasla yüzde 2,4 azalma gösterdiği ve son üç yılın en düşük seviyesi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Afganistan, Burkina Faso, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Kuzey Kore, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Eritre, eSwatini (eski adıyla Svaziland), Etiyopya, Gine, Haiti, Irak, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Myanmar, Nijer, Nijerya, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve’nin dışardan gıda yardımına ihtiyaç duyan ülkeler olduğu bilgisi de paylaşıldı.