Fast Food Firmalarında Ketçap Krizi

Fast Food Firmalarında Ketçap Krizi
Dev fast food zincirleri arasındaki soğuk savaş, ketçap krizine neden oldu

Dünyanın en büyük fast-food zinciri McDonald's, meşhur patatesleri için yeni ketçap arayışına girdi. McDonald's yaptığı açıklamada, ketçap üreticisi Heinz Co ile 40 yıllık ilişkisini sonlandırmaya hazırlandığını belirtti.Eski Burger King CEO'su Bernardo Hees tarafından yönetilen Heinz'da yönetim değişikliği, iki şirketin yollarını ayırmasına neden oldu.

McDonald's Yönetimi, "Heinz'daki son yönetim değişiklikleri çerçevesinde zamanla işimizi diğer sağlayacılara çevirmeye karar verdik" açıklamasında bulundu. Konu ile ilgili Heinz cephesinden açıklama gelmezken, şirket sözcüsü Michael Mullen Heinz'in bu konularla ilgili açıklamada bulunmadığını belirtti.

ABD'li milyarder Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hatwaway ve 3G Capital’ın, ABD’li gıda devi Heinz’ı satın almak için imzaladıkları anlaşmanın ardından dünyanın en büyük hamburger devleri McDonald’s ve Burger King arasında soğuk savaş çıkarabileceğine işaret ediliyor ve şirketin, Burger King’i güçlendirmek için McDonald’s’a ketçap sağlamayı kesebileceği söyleniyordu. Heinz’ı satın alan şirketlerden 3G Capital, Burger King’in çoğunluk hissesine sahip.