Eşek Etine Tilki Eti Karışmış

Eşek Etine Tilki Eti Karışmış
Amerikan süpermarket zinciri Wal-Mart, Çin'deki mağazalarında satılan eşek etinde başka hayvanların etinin de bulunduğu ortaya çıkınca, bu ürünlerini geri çekiyor.

Çin'in bazı bölgelerinde eşek eti yaygınca tüketiliyor. Wal-Mart marketlerinde satılan "Five Spice" adlı eşek eti ürününde yapılan incelemede, tilki gibi başka hayvanlara ait DNA örneklerine rastlandı. Skandal, ülkenin doğu kıyısındaki Şantung eyaletinin Gıda ve İlaç İdaresi'nin yaptığı inceleme ile ortaya çıktı.

Amerikan şirketi, yerel tedarikçilerine yönelik soruşturma konusunda Çin'deki yetkililerle işbirliği halinde olduklarını açıkladı. Ayrıca, gıda güvenliği kurallarının uygulanmasıyla ilgili olarak bir inceleme ekibi kurulduğu belirtildi.

Wal-Mart'ın Çin'deki operasyonlardan sorumlu yöneticisi Greg Foran, "Bu bizim için, tedarik yönetimine yönelik yatırımı artırmamız gerektiğine ilişkin ciddi bir ders." dedi.

KFC ve Pizza Hut gibi markaları yöneten Yum Brands şirketinin satışları, Çin'deki tedarikçilerinin aşırı miktarda antibiyotik kullandığının ortaya çıkması üzerine büyük oranda düşmüştü.

Avrupa'daki bir dizi ülkede ise et ürünlerine denetimsiz olarak at eti karıştırıldığı tıklayın ortaya çıkmıştı.