Durum korkunç seviyede

Durum korkunç seviyede
Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan kuraklık nedeniyle zeytinyağı fiyatları Avrupa genelinde 2014-2016 yılları arasında ortalama yüzde 26 oranında artarak 4 bin 200 dolar seviyesine çıktı.

Emtiada çalkantılı bir 2017 yılı geçiren sadece petrol değil. Akdeniz Bölgesi'ni etkisi altına alan kuraklık zeytinyağı fiyatlarında da oynaklık yaşanmasına neden oluyor. 2012'de ton fiyatı 2 bin doların altında olan zeytinyağı fiyatları 2017'de 4 bin 200 doların üstünde seyrediyor. Sızma zeytinyağının fiyatı, bu yıl kuraklığın etkili olduğu Akdeniz kıyısındaki belli başlı zeytin üreticisi ülkelerin üretimine zarar vermesinden dolayı neredeyse dörtte bir artış gösterdi.

Zeytinyağında yaşanılan süreci Financial Times'a değerlendiren Atina merkezli Yunan Zeytinyağı İşleyici ve Toptancıları Birliği Direktörü Panayotis Karantonis, "İtalya, Yunanistan ve Tunus'ta durum korkunç. İspanya'nın da keskin düşüşler yaşadığını hayal edebiliyor musunuz?" diyor. Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) verilerine göre, dünya üretiminin eylül ayına kadar yüzde 14 düşeceği ve İtalya'nın üretiminin neredeyse yarıya inebileceği tahmin ediliyor. 

Tarım ürünlerinde en büyük borç veren bankalardan biri olan Hollandalı Rabobank'ın analisti Vito Martielli, "Son beş yılın üç yılında zeytin üretimini olumsuz etkileyen kötü havalar yaşadık" diye konuştu.

Türkiye zeytinyağı üretimi yüzde 29 artacak

Zeytin ağacının anavatanı olarak bilinen Türkiye, Ulusal Zeytin Konseyi verilerine göre son on yılda zeytin ağacı sayısını 170 milyona yükseltti. 2016/17 yılındaki zeytinyağı üretiminin yıllık yüzde 29 artışla yaklaşık 177 bin 365 ton olacağı tahmin ediliyor. Zeytin ağacı sayısı baz alındığında Türkiye, Avrupa Birliği sonrasında üretim bakımından Tunus'la ikinci sırada yer alıyor.