Dünyanın en büyük sorunlarından biri…

Dünyanın en büyük sorunlarından biri…
2016 Küresel Beslenme Endeksi, dünyada obezitenin artışının yetersiz beslenme olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre Türkiye de bu sorunu yaşayan birçok ülkeden biri. Endeks, Hollanda merkezli Beslenmeye Erişim Vakfı tarafından yayımlanıyor. Endeksin oluşturulmasında dünyanın önemli sağlık örgütlerinin verileri kullanılıyor.

Rapor, dünyadaki sağlık örgütlerinin verilerinden hareketle, dünyada obezite sorununun en az görüldüğü beş ülkenin, Doğu Timor, Kuzey Kore, Burundi, Afganistan ve Myanmar olduğunu aktarıyor.

Bu sorunun en fazla görüldüğü ülkelerse sırasıyla Palau, Nauru, Samoa, Tonga ve Marshall Adaları.

Sorunun yoğun olarak yaşandığı ilk 25 ülke içinde Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan, ABD, Libya, Lübnan, Ürdün de yer alıyor. 129 ülkenin incelendiği endekse göre dünya çapındaki ülkelerin yüzde 44'ü hem yetersiz beslenme hem de obeziteyle ilgili 'çok kritik bir seviyede' yer alıyor.

Bu, dünyadaki her üç kişiden birinin, farklı formlarda yetersiz beslenme sorununu yaşadığı anlamına geliyor. Raporu hazırlayanlar, yetersiz beslenmenin bu dönemin "yeni bir normali" haline geldiğini belirtiyor. Yetersiz beslenme geleneksel olarak açlık çeken çocuklar, bodur büyüme ve enfeksiyona yatkınlıkla ilişkilendirilen bir olgu. Bunlar hâlâ büyük problemler olmaya devam etse de bu alanlarda gelişme yaşanıyor. Ancak raporu hazırlayanlar obezite artışından kaynaklanan sorunun altını çiziyor.


[ucluhaber]