Coca Cola'dan Açıklama!

Coca Cola'dan Açıklama!
Coca Cola Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na yaptığı açıklamada…

Coca Cola, konsolide satış hacminin uluslararası operasyonlardaki çift haneli büyüme sayesinde, 2014 yılında yüzde 6,9 artış göstererek 1 miyar 131 milyon ünite kasaya ulaştığı belirti. Ayrıca, 2014'ün dördüncü çeyreğinde konsolide satış hacminin yüzde 2,7 azalarak 204 milyon ünite kasadan 198 milyon ünite kasaya gerilediği ifade edilerek, 2013 yılında toplam satış hacminde yüzde 46 olan uluslararası operasyonların payının 2014'te yüzde 49'a yükseldiği ve bu artışta Orta Asya ve Pakistan'daki yüksek organik büyümenin etkili olduğu bildirildi.

Açıklamada, gazlı içecekler kategorisinin Coca-Cola ve Sprite markalarındaki büyümenin etkisiyle yüzde 4,8 büyüme kaydettiği aktarıldı. Su kategorisinin yüzde 11,4 satış hacmi artışı kaydettiği aktarılan açıklamada, su hariç gazsız içecekler kategorisinin meyve suyu ve buzlu çay segmentlerindeki güçlü artış sayesinde yüzde 15,9 büyüme gösterdiği kaydedildi. 

Açıklamada, Türkiye operasyonunun satış hacminin 2014 yılında yüzde 0,7 artış kaydederek 578 milyon ünite kasaya ulaştığı ifade edildi. Satış hacminin yılın ilk yarısında ortalamanın üzerinde seyreden sıcaklıklar ve başarılı kampanyalarla güçlü bir artış sergilerken, Tüketici Güven Endeksi'ndeki gerileme ve yüksek sezondaki olumsuz hava koşullarının yılın tamamındaki hacim artışını sınırladığı kaydedilen açıklamada, 2014 boyunca, toplam portföyde yerinde tüketime yönelik paketlerin payının tüm kategorilerde artmaya devam ettiği ve satılan toplam paket sayısındaki artışın yeni tüketici kazanımlarını desteklediği belirtildi.

Gazlı içecekler kategorisinde satılan toplam paket sayısı geçen yıla göre yatay bir seyir izlemesine karşın, büyük hacimli paketlerdeki daralmanın bu kategorideki hacim artışını etkilediği açıklama da yer aldı. Gazlı içecek kategorisi 2014 yılının tamamında yüzde 4,9 daralırken, Coca-Cola Zero yüzde 50'nin üzerinde satış hacmi büyümesi kaydettiği belirtilirken, 200 ml kutu, 250 ml kutu ve 200 ml cam şişe gibi küçük paketlerle beraber yerinde tüketime yönelik paketlerin toplam gazlı içecek kategorisindeki payının artmaya devam ettiği de öne sürüldü.

Gazsız içecekler kategorisi (su hariç), 2014'te buzlu çay ve meyve suyu kategorilerinin desteğiyle yüksek onlu büyüme kaydettiği, Cappy markası tüm alt kategorilerinde hacim artışı sergilediği ve toplamda yüzde 10'un üzerinde büyüdüğü açıklandı. Buzlu çay kategorisi ise güçlü performansına 2014'te de devam ederek yüzde 50'den fazla satış hacmi büyümesi kaydettiği aktarıldı.

Coca Cola Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'na yaptığı açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

"Yerinde tüketime yönelik paketlerin toplam gazsız içecek kategorisindeki payı da artmaya devam etti. Su kategorisinin daha karlı olan küçük paketlere odaklanılarak optimize edilmesi süreci de devam etti. Su kategorisi (damacana hariç) orta tek haneli satış hacmi artışı gösterdi. Çay kategorisi ise dökme çay satışlarındaki artış sayesinde yaklaşık yüzde 12 büyüdü. 2014'ün son çeyreğinde, Türkiye satış hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daralarak 98 milyon ünite kasa olarak gerçekleşti. Yılın son çeyreğinde Tüketici Güven Endeksi'ndeki sert düşüş ve Ekim ayında en yüksek hacim yapan ürünlerdeki fiyat artışları son çeyrekteki hacim rakamlarını olumsuz etkiledi."