22 Mayıs Dünya Obezite Günü!

22 Mayıs Dünya Obezite Günü!
Dünya Obezite Günü kapsamında, etkisi hızla dünyaya yayılarak halk sağlığını tehdit eden bir sorun halini alan obezite hakkında Uzman Diyetisyen Nursel Eroğlu ile konuştuk.

Eroğlu, obezitenin çocuklarda 13-15 yaş grubunda önemli bir artış gösterdiğine, yetişkinlerde ise 35 yaş ve sonrası için kritik bir ağırlık artışı gözlemlendiğine dikkat çekti.

 

İnsanlarda obeziteye özellikle hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme neden olurken, genetik nedenlerin de obeziteyi ortaya çıkaran unsurlar arasında yer aldığını vurgulayan Eroğlu: “Enerji dengesizliği, uzun süreli olarak gıda ve içeceklerden yüksek enerji alımı ile devam eden hareketsiz yaşam ile yetersiz enerji harcanmasının sonucu ortaya çıkan artı yönde oluşan enerjinin kilo artışına dönüşmesidir. Enerji dengesizliği kronik süreçte uzun vadede olursa obeziteye dönüşür.” şeklinde konuştu.

 

Araştırmalar artık bize şişmanlığın genetik nedenlerinin de olduğunu göstermektedir.  Bazı çalışmalarda, ebeveynlerin her ikisi de şişmansa; çocuklarda şişmanlık görülme %80 olabileceği, ebeveynlerden biri şişmansa, çocuklardaki şişmanlık oranı %40, her iki ebeveyn de zayıfsa, şişmanlık oranı sadece %9 dur. Yani çevresel faktörler kadar genetik nedenler de obeziteye yatkınlık konusunda büyük önem taşıyor.

 

Ancak Eroğlu’na göre, çevresel faktörlerin önemi de görmezden gelinmemeli. Bireyin obeziteye yakalanmamak için yaşam standardının kontrolünü elden bırakmaması gerekiyor. Çevresel faktörler arasında beslenme alışkanlığı, porsiyon büyüklükleri, yağlı diyet, sebze ve meyve tüketiminin azlığı, basit şeker tüketim sıklığı ve miktarı, alkol kullanım miktarı, hazır işlenmiş gıda tüketmek, fast food ve asitli içeceklerin tüketilmesi gibi pek çok obeziteyi tetikleyici unsur yer alıyor.

Peki obezite hangi sağlık sorunlarına yol açıyor, kişinin sağlığını nasıl tehdit ediyor? Obeziteyi sadece şişmanlık olarak algılamamak gerekiyor; çünkü obezite kalp damar hastalıklarından diyabete, uyku apnesinden kolon-meme kanserine kadar pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Obeziteyi sağlıklı, dengeli bir beslenme alışkanlığı ve fiziksel aktif bir yaşam tarzı benimseyerek önlemek mümkün. Dünyada en yüksek obezite oranına ABD’de rastlanırken, Türkiye, %19,9 ile üçüncü sırada yer alıyor.

[ucluhaber]