Yeni moda: Evlere test servisi!

Yeni moda: Evlere test servisi!
Piyasada, tüketicinin gıda alerjisi ya da hassasiyeti gibi şikayetleri sonucu satın aldığı gıda testlerinin güvenilirliği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Piyasada, “gıda alerjisi”, “besin duyarlılığı” veya “gıda hassasiyeti” gibi adlarla pek çok test türedi. Hatta bu testleri yaptırmak “moda” oldu. 800 liraya yaptırılan gıda testlerini en çok tercih edenler ise fazla kilosu olanlar. Parmak ucundan alınan bir damla kan, bu testlerin yapılması için yeterli oluyor.

Obeziteden migrene, ödemden mide bağırsak hastalıklarına kadar daha pek çok hastalığı tetikleyen gıdaları tespit ettiği öne sürülen gıda testleri, vücudun hangi besinlere reaksiyon gösterdiğini söylüyor. Örneğin, test sonucu 30 farklı besine karşı alerjisi ya da hassasiyeti olduğu ortaya çıktıysa, testi kullanan bu gıdaları tüketemiyor.

Hemşire eşliğinde kapınıza kadar getirilen gıda testlerinin inandırıcılığı konusunda uzmanlar, “3 kilo fazlası olan kendi kendine bu testi yapıyor. Sonra testi satın aldığı ilaç firmasının diyetisyenine başvuruyor. Gıda testleri bir sektör oldu. Çok sayıda güvenilir olmayan firma var” uyarısında bulundu.

[ucluhaber]