Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa...

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa...
Okula ilk kez başlayacak birinci sınıf öğrencilerinde “ilk gün korkusu” yaşandığını ancak bunu ailelerin telaşının tetiklediği söyleniyor.

İki haftalık gecikmenin ardından 18 milyon öğrenci için yeni ders yılı zili bugün çaldı. ERA Kolejleri PDR Bölüm Başkanı Gülçin Aşkın Çetin; “Tanımadıkları insanlarla dolu bir ortamda yaşanan terk edilmişlik hissi, arkadaş edinme konusundaki çekingenlikler, başarısız olma endişesi, çantasını ya da ayakkabısını beğenmeme gibi birçok faktör, çocukların okula gitmek istememesine neden olabiliyor. Alışması için ona zaman tanıyın” ifadelerini kullandı. 

Baş ağrısı ve mide bulantısı korkuyu gösteriyor

Eğer çocuğunuz sabah saatlerinde ya da okuldayken baş ağrısı, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yaşadığını söylüyorsa onu yalancılıkla suçlamayın. Bazen yoğun kaygı ve korkular bu esnada salgılanan hormonlar nedeniyle gerçekten fizyolojiyi etkileyebiliyor. 

Çocuğunuz okula gitmemek konusunda diretiyorsa onu yatıştırıp düzenli bir biçimde devam etmesini sağlayın. Okul fobisi nedeniyle çocuğunuzu aşağılamayın, ona ceza vermeyin, korkuları hakkında konuşmaya teşvik edin.

Kahvaltı yaptırmadan evden çıkarmayın!

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsen Demirel de sağlıklı bir okul hayatı için kahvaltının önemine dikkat çekti.  Demirel: “Her kahvaltı temel 4 besin grubunu içermeli; haşlanmış yumurta veya omlet, peynir, bal veya pekmez, tam buğday unu ekmek, mevsimine uygun domates, salatalık gibi taze sebze, zeytin, taze sıkılmış meyve suyu. Bunun yanında süt, yulaf gevreği ve kuru meyvelerden oluşan bir kahvaltı da besleyicidir. Dikkat eksikliği, stres veya hiperaktivite yaşayan çocuklar mümkün olduğu kadar doğal, sağlıklı ve Omega 3 yağ asidinden zengin besinler tüketmeli. Bunlar somon, sardalya gibi soğuk dip balıkları, ceviz, kavrulmamış fındık ve badem, semizotu, yeşil yapraklı sebzeler ve balık yağıdır”, diye konuştu.

[ucluhaber]