Casa del Taco

Casa del Taco
Bir işletmeciden çok, lezzetin peşinden koşan, açacağı Meksika Restaurant’ı için Meksika’ya kadar gidip sokak sokak dolaşan, New York’ta emsalleri nedir diye 5.Cadde’yi arşınlayan, lezzet delisi, mutfak aşığı, Emrah YILDIRIM Bursa Podyum Park’ta Casa Del Taco’yu sizlere sunuyor.

Müşterilerinizin Meksika Mutfağı ile tanışması nasıl oluyor?

Menümüzün en önemli özelliği, “Yeni başlayanlar İçin Meksika Mutfağı” adı altında bir bölüm. Buraya geldiğinizde, bir Meksika lezzetlerinden küçük küçük porsiyonlayıp, misafirlerimize paylaştırıyoruz. Böylece herkes birer porsiyon yemek yemiş ve her lezzetin tadına bakmış oluyor.

Mutfağınızı biraz anlatır mısınız?

Bizim mutfağımızda fritöz yok, yani biz bir şeyi yağda kızartmıyoruz. Bizi diğerlerinden ayıran en büyük özellik belki de budur. Yağ, soğan, salça da mutlaka gerekli oranda katılır ama mutfağımızdan çıkan her yemek tadının birbiriyle aynı olmasını istemiyoruz. Çok farklı olarak hiçbir yerde olmayan kişnişli pirinç pişiriyoruz. Meksika fasulyesi püresini mutlaka denemelisiniz. Siz buraya oturduğunuz anda burada bir içecek de, bir kahve de içseniz biz size lez zetlerimizden ikram etmek istiyoruz. Müşterilerimizi biraz tanıyıp, onların damak tadına göre yemek yapıyoruz. Buradan evinize gittiğinizde Meksika mutfağı hakkında diğer insanlardan çok daha fazla fikriniz olur. Müşterilerimiz doğal bir quacamole yer; taş havanda dövdüğümüz, usulüne uygun olarak yaptığımız, turşu sularıyla tatlandırdığımız bir avokado sosunun tadına bakarlar. Bu aslında bir Aztek sosudur. Bizde nasıl Osmanlı mutfağı varsa onların da Ataları Aztekler. Bir Aztek sosu yapıyoruz, Meksika’dan tohumlarını da getirdiğimiz biberlerle yaptığımız salsa sosu yapıyoruz. İçinde taze domates, soğan, kişniş ve biber var. Meksika fasulyesi püresinde red bean dedikleri yiyeceği bir püre haline getiriyoruz. El yapımı sour cream yapıyoruz. Biz sour cream’i çok az krema ve kefirle kesiyoruz. Müşterilerimiz bugüne kadar yiyip yiyebileceği en hafif sour cream’i bizde deneyebilir. Amerikan mutfaklarından biraz farklı. Bu aslında sağlıklı bir mutfak. Biz müşterilerimize menüye bağlı kalmadan bunu sağlıyoruz. Meksika mutfağına ve misafirlerimizin damak tadına bağlı kalıyoruz.

Meksika ve Türk mutfağı arasında farklar benzerlikler var mı?

Türkiye’de de bir zeytinyağlı fasulyeyi İzmir’de yerseniz hafif limonla tatlandırılmış olur. Dolaptan çıkartırsınız yumuşacık yersiniz. Doğu mutfağında yerseniz, içine hayvansal yağlar ve biraz da kıyma girer. Meksika da çok büyük bir coğrafya, biz bunun içinden en doğrularını seçmeye çalışıyoruz. Tariflerde, tacolarda, fajitalarda, enchiladaslarda hepsinde bunun üzerine gidiyoruz. Meksika mutfağında dejenere olup olmadığını bilmiyoruz ama belli lokantalar, belli bir çizgisi olan meksikalı şefler de bu mutfağın geleneğini bozmamaya çalşıyor. Bizce de önemli olan, restoranda tıka basa yiyip doymak değil. Önemli olan yediğiniz yemeğin o andan itibaren ve ertesi gün size ne hissettirdiğidir. Tatilde veya bir akşam dışarı çıktığımda yediğim yemek beni rahatsız ediyorsa, ben o yemeği bir daha tercih etmem. Bu durum Meksika’da da böyledir. Çok yağlı ve çok lezzetli yemekler vardır. Ben Taco Bell de yerim, Chipotle de yerim. Hepsini de yemişimdir, her menüsünü denemişimdir. New York’taki, San Diego’daki bütün Meksika restoranlarına gidip, önüme bütün menüyü söylediğim zamanlar dahi olmuştur. Ama tekrar ziyaret ettiğimde gideceğim restoranlar ertesi gün beni rahatsız etmeyen restoranlar oldu. Ben de burada şunu istiyorum, sizin bugün burada mutlu olmanız bize yetmez. Siz buradan evinize gittiğiniz zaman da burada yediğiniz, içtiğinizle mutlu olmalısınız. Biz alkollü grupta karadutlu margarita yapıyoruz. Katkısız elma suyu ve Tekila kullanarak yaptığımız bir içkimiz var. Yeşil elmaları gözünüzün önünde sıkıyoruz, süzüyoruz ve içine reçetesi bizde kalmak üzere nefis Tekila ekliyoruz. Bizim isteğimiz buradan çok mutlu çıkın ve hep mutlu hatırlayın. Bilin ki, buraya geldiğiniz zaman karnınız ağrımayacak veya gereksiz yanmayacak, bir sürü yağlı yemek yemeyeceksiniz. Fritözsüz bir mutfaktan çıkan yağsız pirinçler, fırından çıkma el yapımı yağsız nachos yapıyoruz. Bunları yiyeceksiniz.

Meksika mutfağında daha çok hangi ürünler kullanılıyor?

Biz de sizinle birlikte Meksika mutfağını daha yakından tanıyalım. Meksika mutfağı et ağırlıklı bir mutfak. Akdeniz mutfağıyla çok benzer. Aslında güzel ızgaralar, güzel sebze yemekleriyle güzel peynirlerin bir karışımı. Peyniri, eti, ekmeği, buğdayı çok farklı yorumlamışlar. Biraz daha az ekmek kullanmışlar. 19. yy’dan beri incecik tortillalar yiyorlar. Ekmekleri incecik açıyorlar. Taco’ların ağzının açık olması, sofranın üzerinde bir sürü sosların olması bir bereket bolluk göstergesidir. Meksika mutfağının bir felsefesi vardır. Truck’tan restauranta dönüşüm hikayesini, Casa Del Taco’nun favori yemeğini, mekana ruhunu veren eşyaların hikayesini, Casa Del Taco’nun merak uyandıran ayrıntılarını, Emrah Bey’in franchise ile ilgili düşüncelerini FoodTimeDergi. com’da bulabilirsiniz.

13.04.2018 Cuma 17:05:00