Yazınız kabus olmasın!

Yazınız kabus olmasın!
Yazın keyfinizi kaçırabilecek sinsi bir hastalık olan böbrek taşı, bir anlamda doğum sancısına eşit şiddetteki dayanılmaz ağrısı ile kişinin hayatını kabusa çeviriyor.

Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat edilecek bazı kurallar ile böbrek taşının önüne geçilebileceğini belirten Üroloji Uzmanı Fatih Çanaklı, o kuralları şöyle açıklıyor;

Sıvı alımı

Taş hastalığı öyküsü olanların özellikle terleme yoluyla vücuttan sıvı kaybının arttığı durumlarda,  bol idrar üretebilecek kadar yeterli sıvıyı almaları gerekiyor

Tuz tüketimi

Yemeklere tuz eklemek, tuzlu kuruyemişler, salamura yiyecekler, fast food (pizza, hamburger), maden suyu ve soda tüketimi riski artırıyor.

Et, balık ve tavuk

Hayvansal proteinlerden zengin beslenmek taş oluşumu için risk faktörleri. Et yasak değil ancak aşırı tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Süt ve mandıra ürünleri

Süt ve mandıra ürünleri yasak olmasa da, kalsiyum deposu olduklarından abartılı tüketimden kaçınmalı.

Oksalattan zengin besinler

En sık görülen taş cinsi kalsiyum oksalat taşı. Oksalattan zengin besinlerin diyetten azaltılması ve bu ürünlerin abartılı tüketilmemesi gerekiyor.  Oksalat zengini besinler listesinde çay, çilek, çikolata, ıspanak ve pırasa gibi sebzeler, fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler, kola ve kakao başı çekiyor.

[ucluhaber]