Yaz aylarında doğan çocuklarda...

Yaz aylarında doğan çocuklarda...
İsveç’te Umea Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yaz aylarında dünyaya gelen kişilerin glüten intoleransı daha yüksek.

İsveç’teki Umea Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre,  ilkbahar ve yaz aylarında dünyaya gelen kişilerin glüten intoleransının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, kış aylarında dünyaya gelen kişilerin, özellikle yaz aylarında doğanlara göre glütene hassasiyetlerinin daha düşük olduğu belirlendi. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Redinah Namatovu, yaz ve ilkbahar aylarında doğan kişilerin ekmek ve makarnaya hassasiyetlerinin daha yüksek olduğunu  ve çölyak hastalığına yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğunu bildirdi.

Çölyak hastalığına dikkat!

Öte yandan başka bir araştırmaya göre, glütensiz gıdalar çölyak hastası çocuklar için oldukça önemli, ancak çölyak hastası olmayan çocuklar için daha sağlıklı bir alternatif değil.

Glütene aşırı hassasiyet

Çölyak hastalığı, glüten isimli proteine karşı aşırı hassasiyete ve glütenli gıdaların sindiriminin zor hale gelmesine neden oluyor, bağırsaklara zarar verebiliyor. Çölyak hastalığı teşhisi konan çocukların aileleri, çocuklarına glüten içermeyen gıdalardan oluşan bir diyet sağlamak zorunda kalabiliyor.

İnsan beslenmesinde oldukça büyük bir yer tutan buğday ve bazı diğer tahıllarda yaygın bir şekilde bulunabilen glütenden uzak durmak zor olabiliyor.

Öte yandan gittikçe artan sayıda aile daha sağlıklı olduğunu düşünerek, glüten tüketmemesini gerektirecek tıbbi bir zorunluluğu olmayan çocuklarını glütenden uzak tutmaya çalışıyor.

Dr. Reilly, glütensiz ürünlerde vitamin ve mineral takviyelerin pek bulunmadığını, glütensiz bir diyetle beslenen çocukların lif, demir ve B vitamini gibi unsurları daha az alabildiğini belirtti.

“Glütensiz diyet tehlikeli”

Glütensiz gıdaların, glütenli denk ürünlere kıyasla içerik bakımından daha yoğun olduğunu söyleyen Dr. Reilly, glütensiz bir diyetle beslenenlerin daha fazla yağ ve kalori aldığının belirlendiğini ve glütensiz diyete başlandıktan sonra obezite, aşırı kilo ve insülin direnci ve metabolik sendrom başlangıcı görülebildiğini sözlerine ekledi.

[ucluhaber]