Trans yağların zararları

Trans yağların zararları
Trans yağlar iki türlüdür. Bunların bir bölümü doğada bulunurken büyük bir bölümü ise doğada bulunmayan yağlar olup özel olarak oluşturulurlar.

Bu nedenle vücut bu yağları tanıyamaz ve farklı tepkiler verir. Trans yağlar bir çok Avrupa ülkesinde kısmen yasaklanmış durumdadırlar.

Trans yağların bilinen en büyük zararı ise erken ölümlere neden olmasıdır. Trans yağlar cipslerde ve fast food tarzı yiyeceklerde yoğun bulunduğu için çocuklar büyük bir tehdit altındadır. Çünkü bu tür yiyecekleri en çok çocuklar tüketmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda bu tarz yiyecekleri çok sık yiyen çocukların 20’li yaşlarında kalp rahatsızlıklarına yakalanma risklerinde büyük artışlar olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Margarinin yanı sıra bir çok kez ısıtılıp tekrar soğutulan kızartma yağlarınında trans yağa dönüştüğü belirlenmiştir. Bu nedenle kesinlikle dışarıda patates kızartması yenmemesi ve evlerde de kızartma yağlarının sadece bir kere kullanılaması gerekmektedir. Trans yağlar kanda bulunan iyi kolestrolü hızla düşürürken kötü kolestrolün yükselmesine neden olur, obezite, kalp damar hastalıkları  ve kanseri tetikler. Ekleyen;


Didem SALİCİK
Gıda Mühendisi