Şekeriniz varsa dikkat!

Şekeriniz varsa dikkat!
Sadece şeker tadı aldıklarınızda değil, basit karbonhidrat içeren besinler de vücutta parçalanarak şekere dönüşür.

Diyabetli olun veya olmayın bazı besinlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Dikkat etmeniz gereken bazı besinler;

Beyaz pirinç: Amerika’da yapılan bir çalışmada haftada beş veya daha fazla beyaz pirinç tüketen insanlarda Tip 2 diyabet gelişme riski görüldü. Onun yerine kepekli pirinç tercih edenlerde yüzde 16 oranında diyabet riskinin azaldığı gözlemlendi. Beyaz pirinç yerine kepekli veya bulgur pirinci tüketmek hem sizi daha tok tutar, hem de kan şekerini dengeler.

Beyaz gkmek:  Rafine edilen undan elde edilen beyaz ekmek çabuk sindirilir ve kan şekerini yükseltir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmeli. Tam tahıllı ürünleri tercih edenlerde daha az yağ olduğu ve kalp hastalıklarına daha az yakalandıkları gözlemlendi.

Şekerli, gazlı içecekler:  Günde 1-2 bardak bu içeceklerden tüketen birinin, içmeyenlere göre yüzde 26 oranında daha fazla diyabete yakalandıkları görüldü. Bu içeceklerin yerine su, maden suyu, yeşil çay ve ayran gibi içecekler öneriliyor.

Kırmızı et:  Araştırmalara göre sosis, sucuk, salam gibi ürünleri her gün tüketmek diyabet riskini tam iki katına çıkarıyor. Bunun yerine kırmızı et tüketimi azaltılmalı, dengeli bir şekilde tavuk, balık, hindi gibi protein kaynaklarıyla dengelenmeli.

Fast good: Kanada’da yapılan bir çalışmada fast food yiyeceklerinin tüketimi, sağlıklı bireylerde şeker seviyesini yüzde 32 arttırıyor. Fast food tarzı yiyecekleri sık yiyen insanlarda kalp hastalıkları riski 2-3 kat artıyor.

Paketlenmiş gıdalar: Bir ürünü satın alırken etiketlerine çok dikkat edilmelidir. Özellikle kek, kurabiye gibi yiyeceklerde trans yağ oranı çok yüksektir. Trans yağlar kandaki kötü kolesterolü  yükseltir, iyi kolesterolü düşürür.

Tam yağlı süt: Tam yağlı sütler yerine yarım yağlı veya yüzde 1 yağlı sütleri tercih ederseniz hem kalsiyum alımınız artar, hem de kilo kaybı
daha hızlı olur.

[ucluhaber]