Sağlığımızı en çok onlar etkiliyor

Sağlığımızı en çok onlar etkiliyor
Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen obezite; hareketsiz yaşam, genetik etkenler, psikolojik bozukluklar gibi nedenlerden dolayı da yaşam kalitesini düşürüyor.

Türkiye’de obezitenin her geçen yıl olumsuz yönde artış gösterdiğine dikkat çeken Avrasya Hastanesi’nden Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun GÖRMÜŞ konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşam tarzınıza dikkat etmelisiniz!

Yaşam tarzımız ve beslenmemiz sağlığımızı en çok etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Obez olmamıza sebep olanlar arasında;

Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food,

Hareketsiz yaşam,

Genetik etkenler,

Psikolojik nedenler,

Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol)

Kullanılan bazı ilaçlar,

Hamilelik sırasında ve sonrasında alınan kilolar,

Bilinçsizce yapılan diyetler yer alıyor.

Obezite birçok organa zarar veriyor

Vücudun işleyişinde ciddi bozukluklara neden olan obezite, kişiyi başka diğer hastalıkları da içeren bir kısır döngü içerisine alıyor. Obez kişiler, hastalığı kabullenmedikleri ve gerekli önlemleri almadıkları zaman ciddi sağlık kayıplarıyla karşılaşabiliyorlar. Obezite metabolizmayla ilgili olarak görülse de aslında diğer pek çok organı etkiler ve başka hastalıkların nedeni haline gelir. Obezite vücudumuzdaki neredeyse bütün organlara zarar verebilir. Tip 2 diyabet, kalp yetmezliği, hipertansiyon, beyin kanaması, uyku bozuklukları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle obeziteye yol açan etkenleri hayatımızdan uzaklaştırmalı ve uzman bir hekimden profesyonel yardım alınmalıdır.

Obeziteden korunmak için;

Obezitenin engellenmesi için hastalığa sebep olan fizyolojik ve psikolojik sorunların ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Obezite genetik faktörlerin etkisi altında olsa da, büyük ölçüde yaşam biçimi sebebiyle ortaya çıkmakta ve ilerlemektedir. Bu nedenle, yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteler gözden geçirilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı ve beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir.

Op. Dr. Coşkun GÖRMÜŞ hastaların umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini belirterek, kendilerine en uygun tedavi yöntemi ile tekrar sağlıklı bir hayata adım atabileceklerini vurguladı.