Ramazan’da obezite tedavisi görenler…

Ramazan’da obezite tedavisi görenler…
Oruç tutarken uzun açlık sürelerini ve hava sıcaklığını dikkate alarak sağlıklı seçimler yapmak gerekiyor.

Uzman Diyetisyen ve Bariatrik Beslenme Uzmanı Nazlı Acar, obezite tedavisi görenler ve Ramazan'da sağlıklı beslenmek isteyenler için öneriler verdi. Acar, orucu diyet olarak değerlendirmemek gerektiğinin altını çiziyor; iftar ve sahur öğünlerinde tek seferde çok yemek yerine ara vererek ikişer öğün yemeyi tavsiye ediyor.

Doç. Dr. Halil Coşkun, obezite tedavisini cerrahi, bariatrik diyet ve psikiyatrik boyutlarıyla ele alan uzman ve deneyimli bir ekip ile gerçekleştiriyor. Diyet ve egzersiz programlarıyla fazla kilolarından kurtulamayan kişileri sağlığına kavuşturmak konusunda önemli bir alternatif olan cerrahi yaklaşımda, ameliyat sonrasında doğru şekilde beslenmek çok önemli…

Obezite cerrahisi alanında 1500'ü aşkın başarılı operasyona imza atan Doç. Dr. Halil Coşkun'un ekibinden Uzman Diyetisyen ve Bariatrik Beslenme Uzmanı Nazlı Acar'ın obezite tedavisi gören bireyler için verdiği Ramazan dönemine özel beslenme önerileri, kilosunu ve sağlığını korumak isteyen herkese faydalı olabilir.

Bu yıl Ramazan, sıcak havalar, uzun yaz günleri ve iş hayatının yoğun bir dönemine rastladı. Bütün bunlarla birlikte bir de obezite cerrahisi ameliyatı geçirdiyseniz oruç ibadeti konusunda soru işaretleriniz olabilir. “Obezite ameliyatı olmuş kişiler Ramazan döneminde nasıl beslenmeli? “ Ne kadar protein almalı?” gibi sorular ilk akla gelenler…
Türkiye'de Bariatrik Diyetisyen unvanını kullanmaya hak kazanan ilk kişi olan Uzman Diyetisyen Nazlı Acar, “Ramazan ayı, kendinizi fiziksel ve ruhsal yönden yenilemeniz için güzel bir fırsat sunar. Bu ay hem bedenen hem de ruhen arınma sağlar. Eğer kişi çok yaşlıysa, kronik bir hastalığı varsa, gebeyse, emziren bir anneyse ya da doktoru sağlık sorunları nedeniyle hastasının uzun süreli aç kalmasını önermiyorsa orucunu tutamayabilir. Obezite cerrahisi hastaları da doktor kontrolünde oruç tutması tavsiye edilen grupta yer almaktadır.” diyor.


[ucluhaber]