Pirinç Mucizesi

Pirinç Mucizesi
Kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca pirinç proteinlerinin amino asit birleşimi, inek ve soya sütüne kıyasla…

İçerdiği B grubu vitaminleri sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesi, beyin sağlığı ve kansere karşı vücut savunmasında önemli bir rol alıyor. B grubundan yetersiz beslenen bireylerde kansere yakalanma, Alzheimer oranı ve depresyon çok daha sıklıkla görülüyor.

Kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından iyi bir kaynak olması sebebiyle kemik gelişimi, cilt ve tırnak sağlığı açısından da faydalı. Laktoz ve glüten gibi alerjik bileşenleri olmadığı için sindirim ve bağırsak sistemi üzerine hiçbir olumsuz etkisi yok. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen ishale karşı vücut sıvı dengesini koruyor.

Alzheimer’a Yakalanma Riskini Azaltıyor

Pirinç proteinlerinin amino asit birleşimi, inek ve soya sütüne kıyasla anne sütüne daha yakın. Ayrıca bir aminoasit olan lösin yönünden de zengindir. Lösin kan şekerini düzenleyerek enerji üretimine destek verir, büyüme hormonu üretiminde kullanılır yağların enerjiye çevrilmesine yardım eder ve yaraların iyileşmesinde önemli etkisi var. Folik asit eksikliği kolon kanseri, rahim kanseri ve göğüs kanseri gibi pek çok kanser türünün oluşmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra folik asit eksikliği Alzheimer hastalığına da davetiye çıkartabilir. USA Rice Federation verilerine göre 100 gr. haşlanmış pirinçte 2 mcg folik asit bulunmakta. Folik asitin önemli kaynağı olan pirinç bu özelliği ile kanser ve beyin kanamasının önlenmesinde ve ilerde Alzheimer’a yakalanma riskinin azalmasında etkili olabilmekte.

100 Gr Pişmiş Pirinç Yaklaşık Olarak 100 Kalori Civarında

Pirinç suda yetişen tek tahıldır. Pirincin yetişebilmesi için verimli topraklara ihtiyaç duyması bileşiminde vitamin ve minerallerin artmasını sağlar. 100 gr pişmiş pirinç yaklaşık olarak 100 kalori civarındadır. 2,5 gr protein ve 25 gr karbonhidrat içerirken yağ oranı yoktur.