Okulda Başarı Sağlıklı Beslenmeyle Olur

Okulda Başarı Sağlıklı Beslenmeyle Olur
Çocukların okul başarısının sağlık durumlarıyla yakından ilgili olduğunu söyleyen Dr. Hayri Gözlükgiller, çocukların görme, işitme, kansızlık, çinko eksikliği ve ağız diş sağlığı gibi problemlerinin okulda uyum konusunda ciddi sorunlara neden olabildiğini söyledi.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller; okullar açılırken çocuklara yapılması gereken sağlık kontrollerini anlattı:

Okul çağındaki çocukların başarısındaki sihir hiç şüphe yok ki onların sağlıklı olmalarıdır. Okuldaki başarısı, çocukların sağlık durumlarıyla çok yakından ilgilidir. Okula başlayacak olan çocukların, okullar açılmadan önce mutlaka ayrıntılı bir muayene için doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Özellikle çocukların görme, işitme, kansızlık çinko eksikliği ve ağız diş sağlığı gibi problemleri karşısında okulda uyum konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Yoğun ders programları başlamadan yapılacak check- up, çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırıyor.

Çocuğa, okul öncesi yapılacak kapsamlı bir kan sayımında çok önemli sonuçlara ulaşılabilir. Örneğin; çocukluk çağında karşımıza çıkan ve genellikle atlanan sorunlardan biri kansızlıktır. Kansızlık, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda da çocuklar okulda dikkatsiz ve başarısız olur. Anneler, çocuklarında kansızlık olup olmadığını gözlerinin içine bakarak anlayabilirler. Kansızlık sorunu olan çocuğunun gözünün için bembeyaz olur. Kansızlığın birçok nedeni olabilir. Bu nedenle önce nedeni araştırılmalı ve nedene göre tedavi uygulanmalı. Ayrıca kandaki çinko, selenyum, molibten, A , B12 vitamini ve H vitamini (biyotin) eksikliği de okul başarısını olumsuz şekilde etkiler. Tüm bunlar bir kan tahliliyle belirlenebilir. Bu nedenle çocukların tam kan tetkikleri kesinlikle atlanmamalıdır.

Tırnak ve Saçlarını İzleyin

•    Soyut zeka için selenyum: Selenyum eksikliği zeka seviyesi için çok önemlidir. Soyut düşünme yeteneğini olumsuz yönde etkiler; örneğin üç boyutlu resim yapamazlar. Kalem tutmakta zorlanırlar çünkü ince motor hareketlerini yapamazlar. Selenyum; pırasada, ıspanakta ve enginarda yoğun bulunur.
•    Dikkat dağınıklığına karşı molibten: Molibten eksikliği aşırı sinirlilik, hırçınlık ve dikkat eksikliğine yol açar. Kerevizde çok yoğun bulunur.
•    A vitamini ile keskin gözler: A vitamini eksikliği; görme problemine bağlı olarak okul başarısızlığına yol açar. Havuçta bolca bulunur.
•    Güçlü hafıza için B12: Çocukta B12 vitamini eksikliği; unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve hırçınlık yapar. Ispanakta, kırmızı ette ve soğanda yoğundur.
•    Yoruluyorsa dikkat: Demir eksikliği de dikkat dağınıklığına ve yorgunluğa neden olur. Kırmızı ette, karaciğer ve dalakta yoğun bulunur.
•    Unutkansa biotin testi: H vitamini (biotin) eksikliğinde; saç dökülmesi, ciltte beyazlama, egzamalar ve unutkanlık oluşur. Bolca ceviz ve karaciğer yenilmeli.
•    Tırnak ve saçlarını izleyin: Çinko eksikliğinde tırnaklarında kırılma ve saç dökülmesi vardır. Sebzelerde, ceviz ve fındıkta bolca bulunur.

Parazit Dikkatsizlik Yapar

Çocuklarda hijyen alışkanlığı tam olarak sağlanamadığı için ve bazı okullarda hijyen konusunda hala sorunlar yaşandığı için çocuklara mutlaka dışkıda parazit olup olmadığına da bakılmalıdır. Parazit; çocuklarda halsizlik, kansızlık ve dikkatsizlik yapar. Parazitler; çocuklarda çinko, demir ve selenyum gibi elementlerin emilimini engellediğinden dikkat eksikliği yapar.