Mısır şurubu zararlı mı?

Mısır şurubu zararlı mı?
Son zamanlarda çok tartışılan mısır yani glikoz şurubu zehirli midir, sağlığa zararları var mıdır? Detaylar haberimizde…

Son yılların en çok sorulan sorularından biri olan glikoz şurubu kafaları oldukça kurcalıyor. Diyetisyen Emre Uzun yaptığı araştırmalar sonucunda 2006 yılı itibarı ile Dünya’da yüksek fruktozlu mısır şurubu üretimi yaklaşık 12.5 milyon ton iken, ülkemizde 2010 yılı itibarı ile 400 bin ton civarında olduğunu belirtiyor. Uzun, ucuz olması ve vücudun haz bölgesini uyarması sebebiyle kullanımı giderek arttığını da belirtiyor. Ayrıca Glikoz Şurubu’nun başta pankreas kanseri riski olmak üzere böbrek ve akciğer hastalıklarına da davetiye gönderdiğini söylüyor.

Diyetisyen Emre Uzun, yurtdışında yapılan birçok araştırmada, nişasta bazlı şeker ile beslenen farelerde algıda zayıflamanın ortaya çıktığını gösterilmiştir. Ayrıca Uzun nişasta bazlı şeker kullanımına bağlı olarak Alzheimer ve demans benzeri sinir sistemi dejenerasyonu ortaya çıkmakta ve bunun farklı mekanizmalarının bulunduğunu da belirtiyor.

Diyetisyen Emre Uzun, nişasta bazlı şeker içerikli besinlerden uzak durulmasını gerektiğini söylerken, paketlerin üzerini kontrol etmenizi ve içerik kısmında bulunan bu maddeyi tespit ederek, alışverişlerini sağlıklı alışverişe dönüştürmenizi öneriyor.

[ucluhaber]