Koladan uzak durun yoksa…

Koladan uzak durun yoksa…
Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, obezite ameliyatlarının riski olmayan operasyonlar olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Emin Ersoy, obezite için tıbbi tedavi ile sonuç alınamaması durumunda laparoskopik yöntemlerle yapılan birçok cerrahi uygulama tanımlandığını ve tedavi yöntemlerinden hangisinin seçileceğinin hastaya bağlı farklı faktörler ve teknik yapıya göre belirlendiğini belirterek, obezite ameliyatlarının riski olmayan operasyonlar olmadığını söyledi.

Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, obezitenin görüntüsel sosyal ve psikolojik sonuçlarının yanı sıra organ hasarlarına yol açması nedeniyle de ciddi ve önlem alınması gereken bir hastalık olduğuna işaret ederek, son yıllarda Türkiye'de ve dünyada obezite ve Tip II Diyabet görülme sıklığının artmasıyla bu konuda daha bilinçli bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini dile getirdi.

Obezite tedavisinde vücut kitle endeksine göre tedavi tipleri belirlenirken öncelikle koruyucu önlemlerin söz konusu olduğunu anlatan Ersoy, "kalorisi yüksek fastfood türü yiyecekler" ile "kola ve benzeri kalorili içecekleri" obezitenin en önemli nedenleri olarak sıraladı.


[ucluhaber]