Kilo verememenizin nedeni bu olabilir!

Kilo verememenizin nedeni bu olabilir!
Ne kadar uğraşsanız da kilo veremiyorsanız dikkat!

Besin intoleransı ya da gıda intoleransı; sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, yemekten keyif aldığımız ve fazlaca tükettiğimiz gıdalar vücudumuza zarar veriyor olabilir. Örneğin yediğiniz domates, brokoli, yumurta gibi besinleri vücudunuz sindiremiyorsa içindeki proteinlere tepki vermeye başlar. Gıda intoleransı olarak bilinen bu olay size kilo aldırabilir.

Besin intoleransı şişmanlık ve kilo verememe ile birlikte; migren, derpresyon, şişkinlik, gaz, akne, astım, mide krampı, kabızlık yorgunluk, bağışlık sisteminde zayıflık, sedef, baş ağrısı ve ishal gibi birçok hastalığa da neden olabiliyor.

Besin intoleransını anlayabilmek için 6 farklı test yapılıyor ancak en güvenilir olanları kan testleridir. Genellikle parmak ucundan alınan kan ile test yaptırabilir ve vücudunuzun hangi besinleri tolera edemediğini öğrenebilirsiniz. Böylece bu gıdalara dan kaçınabilirsiniz.

Besin intoleransının besin alerjisi gibi hayati tehlikesi olmasa bile yaşam standartlarına çok kötü etkisi vardır. Buna sahip kişilerde farklı belirtiler gözükebilir. Örneğin besin intoleransına sahip birinde ishal görülürken diğerinde nezle şeklinde görülebilir. Aynı anda birkaç besine karşı besin intoleransınız olabilir.

[ucluhaber]