Kemik sağlığını korumanın yolları!

Kemik sağlığını korumanın yolları!
Kemiklerimizin güçlü ve sağlıklı kalabilmesi bütün vücut sağlımız için önemli olduğunu vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, kemik sağlığını korumanın püf noktalarını şöyle anlattı.

Uzmanı Dr. Hilal Yıldız kemik sağlığı için haftada 3 gün düzenli yürüyüşün ve hafif ağırlıklarla çalışmanın kas ve iskelet sisteminin sağlıklı çalışması için şart olduğunu vurguladı. Ayrıca kilo almanın da sadece kemik sağlığı için değil her konuda sorun yaratabileceği gibi kas ve iskelet sağlığına da zarar verebileceğini vurgularken; “Eklemlerin üzerine binen yük ne kadar az olursa o eklem o kadar uzun ömürlü olur” dedi. Yıldız kemik sağlığını korumak için tavsiyelerine şu şekilde devam etti:

Sigara içmeyin. Sigarada dolaşımı bozduğu için özellikle kıkırdak beslenmesini bozuyor. Kıkırdak problemi yaratabiliyor.

Ayak sağlığınıza dikkat edin ve sağlıklı ayakkabılar giyin. Kas iskelet sisteminin en ihmal edilen bölümü ayaklar. Aslında ayak sağlığına çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü vücudu taşıyor ve hayat kalitesini direkt etkiliyor. Ayakta oluşacak problemleri hafife almamak ve mümkün olduğunca modası olan değil de sağlıklı ayakkabılar giymek gerekir.

D vitamini için güneşten her gün yeteri kadar faydalanın. Bu her gün en az 15 dakika anlamına geliyor. Yeteri kadar C vitamini alın. D ve C vitamini kemik ve eklemlerin uzun ömürlü olması için gerekli vitaminlerdir. Özellikle D vitamini eksikliğine kemik sisteminin tahammülü yoktur.

Yeterince yoğurt ve peynir tüketin. Özellikle çocukluktan itibaren hatta ömür boyu yoğurt ve peynir tüketin. Kalsiyum depolarını zamanında ne kadar iyi doldurursak yaşlılıkta o kadar işimize yarar. Kas ve kemik sağlığı için gereklidir.

45 yaşından sonra aşırı spor yapmaktan kaçının. Özellikle sakatlıkların birçoğu orta yaş sonrası yapılan kendini aşırı zorlamayla alakalı oluyor. Bu sebeple aşırı spor yapmaktan, aşırı ağırlıkla çalışmaktan kaçının.

[ucluhaber]