Kansızlık problemi mi yaşıyorsunuz?

Kansızlık problemi mi yaşıyorsunuz?
Kanın yeterli miktarda kırmızı kan hücresi içermemesi kansızlığa neden olur. Kırmızı kan hücreleri organlara oksijen taşınmasında kullanılır.

Kanla birlikte taşınması gereken oksijenin azlığı en çok sürekli yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini belli eder. Anemi ya da kansızlık tüm dünyada kanla ilgili rahatsızlıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Aneminin; genetik özellikler, kırmızı kan hücresi üretiminin azalması veya bu hücrelerin çeşitli nedenlerle tahrip olması gibi nedenleri olabilir. Bazen gebelik, düzenli kan bağışı veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak “geçici kansızlık” yaşanabilir. Kansızlık genel olarak yaşam kalitesini etkilediği, ilerleyen vakalarda ise ciddi hastalıklara yakalanma riski arttığı için dikkat edilmeli ve basit kan testleri ile kırmızı kan hücresi miktarı düzenli olarak ölçülmelidir.

Demir Çeşitleri: Kırmızı kan hücresi üretimi için hayati önem taşıyan demirin “heme” ve “non-heme” olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Heme demir, hemoglobin içeren hayvansal gıdalarda (kırmızı et, balık ve kümes hayvanlarında, non-heme demir ise “et olmayan” kaynaklarda bulunan demirdir. Heme ile non-heme demirin temel farkı, et ürünlerinden alınan demirin yaklaşık %15-35 vücut tarafından emilirken, et kaynaklı olmayan non-heme demirin %2-20 kadar vücut tarafından emilebilmektedir. 

Aşağıda yüksek oranda demir içeren yiyeceklerin bir listesi bulunuyor ancak bu liste tüm zengin demir kaynaklarını içermemektedir. Ayrıca listede bulunan bazı gıdalar yüksek kolesterol, yağ ve kalori içerikleri nedeniyle herkesin tüketmesi için uygun olmayabilir. 

Bakımından Zengin Besinler (Et Ürünleri)

Tavuk Ciğeri: 100 gram pişmiş tavuk ciğeri günlük demir ihtiyacının %65’ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol içermesidir.
İstiridye: 100 gram çiğ istiridye günlük demir ihtiyacının %37’sini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.
Sığır Ciğeri: 100 gram pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol ve trans yağ içermesidir.
Sığır Eti: 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Olumsuz yönü doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içermesidir.
Hindi Eti: 100 gram hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %82ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.
Demir bakımından zengin diğer et ürünleri: Ton balığı, tavuk, yengeç, karides.

Demir Bakımından Zengin Besinler (Et Dışındaki Gıdalar)

Yulaf (Kahvaltılık): 100 gram kahvaltılık yulaf günlük demir ihtiyacının %24’ünü karşılar. Besin lifi, fosfor, selenyum ve manganez bakımından zengindir.

Soya Fasulyesi: 100 gram haşlanmış soya fasulyesi günlük demir ihtiyacının %29’unu karşılar. Fosfor, bakır, magnezyum, K vitamini, besin lifi, protein ve manganez açısından zengindir.

Mercimek: 100 gram haşlanmış mercimek günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılar. Protein, fosfor, bakır, folat, manganez ve besin lifi bakımından zengindir.

Barbunya: 100 gram haşlanmış barbunya günlük demir ihtiyacının %12’sini karşılar. Besin lifi, protein, fosfor, manganez ve folat açısından zengindir.

Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Niasin, C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Et dışında kalan, demir bakımından zengin diğer besinler: Tofu, kuru üzüm, irmik, pekmez, kepek ekmeği, beyaz ekmek, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fıstık, badem, kuşkonmaz, dereotu, kurutulmuş kekik, kurutulmuş maydanoz, karabiber, kurutulmuş tarhun, kurutulmuş biberiye, keklikotu, kimyon, çemenotu.

[ucluhaber]