Kalsiyum tüketimine dikkat! İşte tavsiye edilen miktar!

Kalsiyum tüketimine dikkat! İşte tavsiye edilen miktar!
Uzmanlar, vücudun kalsiyum ihtiyacının fermente süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler gibi doğru kaynaklardan alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yayınlanan yeni bir çalışmaya göre kalsiyum, fermente süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler gibi sağlıklı kaynaklardan alınmalı. Çalışmada, kemik ve kalp sağlığına katkı koyan yeterli kalsiyum (Ca) alımına yönelik bir yaklaşımdan bahsediliyor.

Çalışma, Saint Luke’s Mid America Kalp Enstitüsü’nden Dr. James H. O’Keefe tarafından yürütüldü. Open Heart dergisinde yayınlanan çalışmada, ABD’deki nüfusun büyük bir kısmının tavsiye edilen miktarda kalsiyum almadığı öne sürüldü.

Benzer bir sorun Avrupa’da da bazı çalışmalarla gündeme geldi. Yapılan çalışmalar, Avrupa’daki besinsel Ca alımının kadınlar için günde 300 ile 600 mg (mg/gün) arasında, erkekler içinse 350 ile 700 mg/gün arasında olduğunu gösteriyor.

Süt ve süt ürünleri oldukça yararlı

Mevcut araştırma, süt ve süt ürünlerini, toplumun geneli tarafından tercih edilen en kolay ulaşılabilecek kalsiyum kaynakları olarak tanımlıyor.

Araştırmada, sağlam kemiklere ve yumuşak ve esnek damarlara sahip olabilmek için atılabilecek bazı adımlar aktarılıyor. Bu önlemler arasında, yeterli miktarda hayvansal protein alımı ve günlük 1.000 mg Ca alımı yer alıyor.

D vitamini seviyesinin normal aralıkta olmasını sağlamak ve meyve ve sebze tüketimini arttırmak da diğer önlemler arasında. Bazı diğer araştırmalar da, sağlıklı beslenmenin zor olduğu koşullarda kalsiyum takviyelerinin de faydalı olabileceğini göstermişti.

Çalışma kapsamında, 1978’den günümüze, 40 çalışma incelendi ve değerlendirildi.

Avrupa’daki tavsiye edilen kalsiyum tüketimi seviyesi

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 18 ile 24 yaş arasındaki genç yetişkinler için ortalama kalsiyum gereksinimini 860 mg/gün olarak tanımlıyor. EFSA, kalsiyuma ait üst sınırı da günde 2.500 mg olarak belirledi.

Avrupa Sütçülük Birliği, süt ve süt ürünlerini sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin parçası ve mineral, vitamin ve yüksek kaliteli protein kaynağı olarak görüyor.

[ucluhaber]