Kalbi korumanın 10 püf noktası!

Kalbi korumanın 10 püf noktası!
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, kalbe iyi bakmanın, sağlıklı gıdalar tüketmek ve haftada 5 gün açık havada sevdiklerinizle yapılan 40-45 dakikalık yürüyüşten geçtiğini söyledi.

Çatakoğlu, kalp sağlığını korumak için şu bilgileri verdi:

Yürüyüş öncesi ve sonrasında hafif gıdalar tüketilmesi önemli. Kalbe en iyi gelen sporlar yürüyüş ve yüzme. Özellikle kalp hastalarına koşu, tenis ve mücadele gerektiren futbol, basketbol gibi sporlar önerilmiyor.

Sık sık kilo alıp vermek kalp sağlığına zarar veriyor. Kendinizi iyi hissettiğiniz belli bir kiloyu korumaya çalışmak önemli.

Gün içinde 2 litre su tüketmeyi unutmayın.

Özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların D vitamini ve kemik gelişimi açısından günde 15-20 dakika güneşe çıkması önemli. UV ışınlarının en aza indiği sabah ve ikindi vaktinde 15-20 dakika güneşten faydalanmak kalbe de iyi geliyor.

Akdeniz tipi beslenme kalp sağlığı için önemli bir anahtar. Haftada bir gün kuru fasulye, nohut, barbunya, börülce, bakla gibi bir çeşit bakliyat yemeyi alışkanlık haline getrin.

Yapılan son araştırmalar özellikle günde bir fincan Türk kahvesinin içindeki anti oksidanlar sebebiyle kalp sağlığına iyi geldiğini işaret ediyor.

Kırmızı et tüketiminde azı karar çoğu zarar sloganıyla hareket edin. Bol sebze ve meyve tüketilmesi, tahıllı hem sindirim hem de kolesterol için çok faydalı.

Katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Tam tahıllı buğday, çavdar, kepek ekmeği tercih edin.

Yoğurt çok faydalı bir besin ancak yağsız ve kaymaksız olanı tercih etmek gerek.

[ucluhaber]