K vitamini eksikliğine dikkat!

K vitamini eksikliğine dikkat!
Vücuttaki en önemli işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan K vitamini, birçok hastalığın tedavisinde de yardımcı oluyor.

Günlük olarak tükettiğimiz yeşil sebzelerden temin edilebilen K vitamini, vücudumuzu birçok hastalıktan korur. En önemli işlevi kanın normal olarak pıhtılaşmasını sağlamak olan K vitamini, bunun yanında kemik sağlığı, damar sertliği, karaciğer ve prostat kanseri hastalıklarından da koruma sağlar. 

Hangi besinlerden temin edilebilir?

K vitamini günlük olarak tükettiğimiz yeşil yapraklı sebzelerin birçoğunda bol miktarda bulunuyor. Ispanak, karalahana, taze soğan, Brüksel lahanası, marul gibi besinler tam bir K vitamini deposudur. Bunun yanında soya fasulyesi, kuru karanfil, kaju, böğürtlen, yabanmersini, dut, ahududu, incir, armut gibi gıdalardan da K vitamini temin edilebilir.

K vitamini eksikliği ne gibi rahatsızlıklara yol açar?

İnsan vücudu yeteri kadar K vitamini alamazsa birçok hastalığa maruz kalabilir. Diş etlerinde kanama, idrarda kan, herhangi bir kanamanın daha fazla sürmesi, kolay yaralanma ve morarma gibi durumlara yol açabilir. Uzun süreli K vitamini eksikliği ise kemik kaybına yol açabilecek kadar ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Gıda Gündemi

[ucluhaber]