Diyabette en çok Güneydoğu mutfağı etkili

Diyabette en çok Güneydoğu mutfağı etkili
Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye'de diyabet artış hızının dünya ortalamasının iki kat üzerinde olduğunun altını çizerek, Türkiye'de diyabetin en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olduğunu bildirdi.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Türkiye Diyabet Vakfı tarafından bu yıl 52'ncisi düzenlenen Ulusal Diyabet Kongresi, sona erdi. Kongreye, diyabet alanında yaptığı çalışmalarla Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), tarafından 2015 yılında "Yılın Bilim Adamı" ödülüne layık görülen Prof. Dr. M. Temel Yılmaz da katıldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İ.Ü. Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü, Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Türkiye'de diyabetin durumunun oldukça kötü olduğunu belirterek, Avrupa'da diyabet artış hızının en yüksek olduğu ülke olduklarını kaydetti.

"DİYABET SON 10 YILDA YÜZDE 100 ARTTI"

Türkiye'deki diyabetin dünya ortalamasının da iki kat üzerinde olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yılmaz, "Dünya Sağlık Örgütü'nün 1996 yılında Türkiye ilişkili olarak 2025 yılında Türkiye'de diyabet prevelansı (belirli bir zaman ve nüfus diliminde hastalık oranı) yüzde 7 olmak gibi bir öngörüsü var. Bu rakama biz Türkiye olarak 2000 yılında ulaştık. Yapılan çalışmalarda diyabetin son 10 yıl içinde yüzde 90 ile 100 arttığını gördük. Ülkemizde yaklaşık 8 ile 10 milyon arasında diyabet var. Bunların yaklaşık 7 milyonu diyabetle ilişkili ilaç kullanıyor" dedi.

"EN YÜKSEK DİYABET GÜNEY DOĞU BÖLGESİNDE"

Prof. Dr. Temel, diyabetin Türkiye'deki hızlı artışını ise şöyle anlattı: "Türk insanı teknolojiyi seviyor ve tutkunu oluyor. Şehirde yürürseniz herkesin elinde akıllı telefon var. Sporu sevmiyoruz. Kültürümüzde spor yapma diye bir olgu oturmamış. Bizim kültürümüzde dinlenme var. Beslenme biçimimiz ise en önemli etken. Türkiye'de diyabetin en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve bu mutfağın etkili olduğu şehirlerde olduğunu görüyoruz. Dünyada ise diyabetin artış hızının Ortadoğu olduğunu görüyoruz. Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolu mutfağı fast fooda dönüştü ve tüm Türkiye'ye yayıldı. Güneydoğu Anadolu tipi fast foodun giderek daha çok tüketiliyor olması, buna bağlı olarak beyaz ekmek, un, et, yağ, yüksek kalori, tetiklenen obezite, ondan sonra gelişen insülin direnci ve son olarak tip2 diyabet."

[ucluhaber]