Çocuklar için telefon, tablet uyarısı! Diyabet...

Çocuklar için telefon, tablet uyarısı! Diyabet...
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Sangün, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin, çocuklarda da görüldüğüne dikkat çekerek aileleri uyardı. Detaylar haberimizde…

Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Sangün, 40'lı yaşlarda görülen diyabetin artık 8-10 yaş çocuklarda bile görüldüğünü belirterek bunun nedeninin ise yanlış beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite olduğunu söyledi.

Modern yaşamla birlikte ev yemeklerinin yerini alan hazır gıdaların fazlaca tüketilmesi ve yetersiz fiziksel aktivite, özellikle çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Daha önce 40'lı yaşlarda görülen 'tip 2 diyabet', artık 8-10 yaşlarındaki çocuklarda bile ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Sangün,, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya insülin hormonuna karşı direnç gelişmesi sonucunda gelişen bir hastalık olduğunu söyledi.

ELEKTRONİK EŞYA KULLANIMINA DİKKAT!

Çocukların elektromanyetik alanlardan uzak tutulması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Sangün, "Telefon ve bilgisayar kullanımı konusunda ailelerin kısıtlayıcı olması gerekiyor. Elektromanyetik alanlar ergenlik sorunları, tiroid bozuklukları ve şeker dengesinde bozukluklara yol açabiliyor. Eğer çocuğunuzda aşırı su içme, idrar kaçırma, çabuk acıkma ama zayıflama gibi bulgular gözlüyorsanız hemen uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Anne babaları bu konuda biraz daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum" dedi.

ANNE BABALARA UYARI!

Anne ve babaların, çocuklarının beslenmesine çok dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Sangün, çocuklara gereğinden fazla yemek yedirilmemesi, abur cubur verilmemesi gerektiği, özellikle fast food tarzı yağlı yiyeceklerle dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığı kazandırılmaması tavsiyesinde bulundu. Sangün, ayrıca, ara öğünlerin ve günün en önemli yemeği olan sabah kahvaltısının düzenli yapılması gerektiğini belirtti.

Derleyen: Kayhan Şenişleyenler

[ucluhaber]