Çikolata Tüketirken Abartmayın!

Çikolata Tüketirken Abartmayın!
Çikolatanın mutluluk hissi verdiğini bilmeyen yoktur. Son çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar…

Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, araştırmalarla çikolata ve kakaonun çok fazla miktarda polifenol içerdiğinin saptandığını açıkladı. Ağaca, polifenollerin antioksidan özelliğe sahip olduğunu; çevre kirliliği, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren etkenlere karşı hücre direncini arttırdıklarını belirtti. Ayrıca Ağaca, aksi durumda bu etkenlerin kansere yol açabildiğini de vurguladı. Çikolatanın sadece kokusuyla bile ruh halini olumlu etkilediği uzmanlar tarafından açıklanmakta. Çikolatanın kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede de büyük rolünün olduğunu açıklayan Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, tüm bu avantajlarının yanında çikolata tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı;

"- Çikolatanın fazla tüketilmesi durumunda, yüksek şeker ve yağ içeriğiyle şişmanlığa ve birçok hastalığa davetiye çıkarabilir.

- Özellikle diyabeti veya hipoglisemisi olan kişiler çikolata tüketirken çok dikkatli olmalılar. Bu kişiler, uygun miktarda diyabetik çikolata tercih edebilirler.

- Fazla kilo problem olan kişilerin de çikolata tüketimine dikkat etmesi gerekir.

- Ayrıca; çikolata, migren hastalarında olumsuz etkiler gösterebildiğinden bu kişilerin temkinli yaklaşmasında fayda var."

Çikolata Tüketirken Miktarını Abartmayın!

Çikolatanın olumlu etkilerini gösteren bilimsel çalışmalar, 50-80 gram arasında çikolata tüketildikten sonra bu etkileri gösterdiğini saptamıştır. İpek Ağaca, mutluluk verici özelliği miktarla ilişkili olmadığını belirterek, 20 gr çikolata ile 100 gr çikolatanın verdiği haz ve yarattığı hisin aynı olduğunu, bu nedenle çikolata tüketirken miktarın abartılmaması gerektiğini ifade etti.