Bu hastalığın belli bir belirtisi yok

Bu hastalığın belli bir belirtisi yok
9 Mayıs Dünya Çölyak Günü'nde çölyak hastalığına dikkat çekmek, tedavi ve belirtiler hakkında Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nafiz Kenan Gönen ve Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Coşkun'dan bilgi aldık.

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nafiz Kenan Gönen 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nde hastalığın belirtilerine ve tedavisine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
 

“Çölyak arpa, buğday, çavdar ve yulaf olan bu dört tahılın barındırdığı bir proteindir. Genetik yatkınlığı olan kişiler, glüten aldıkları zaman sindirim sisteminde, ince bağırsakların baş kısmında bir harabe meydana geliyor ve midede sindirilmiş besinlerin kana karışmasını sağlayan virüs adlı parmakçıklar, tüycükler var. Bu tüycükleri tahrip ediyor. Beslenme yetersizlikleri, buna bağlı olarak başka rahatsızlıklar gündeme geliyor.”
 

İnce bağırsakta hasar oluşturan hastalığın belirtileri farklı hastalıklarla benzerlik gösterdiği için hastalığın belirlenmesi de oldukça zor
 

“Çölyak pek çok hastalığın belirtilerini de taşıyor. O yüzden bireyin çölyak olduğunu anlamak hemen mümkün olmuyor. İbs dediğimiz, spastik kolon dediğimiz ya da ishaller, kabızlıklar, bazen sadece demir eksikliği, bazen sadece ciltte kaşıntılar gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazen de hiç belirti göstermiyor. Tesadüfen yapılan bir kan sayımında, demir eksikliği saplandığında, sebepleri araştırıldığında ortaya çıkabiliyor.”
 

Çölyak hastaları glüten içeren ekmek, makarna bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı tüketemiyor. Glütensiz ürünler ise yüksek fiyatlarıyla cep yakıyor
 

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Coşkun son dönemde yapılan çalışmalar doğrultusunda glütensiz ürünlere ulaşmanın kolay bir hal aldığına dikkat çekti;
 

“Önceki yıllarda bu tarz ürünleri bulmak zordu, belli başlı noktalarda satılıyordu. Hatta yurtdışından getirtiliyordu. Ancak son dönemlerde bunun üzerine bayağı büyük araştırmalar yapıldı. Şuan çok çeşitli, çölyak hastası olmayan bir insanın yediği hemen hemen tüm ürünlerin muadil çölyak hastaları için çıkartılmış ürünleri mevcut. Galeta unu gibi evde köfte yapımında kullanabileceğiniz glütensiz ürünler mevcut. Özellikle atıştırmalar bayağı yaygın. “
 

Çölyak hastalığı olmayanların glütensiz beslenmeyi tercih etmemesi sağlığın korunması açısından önemli
 

“Bununla ilgili yurtdışında bazı araştırmalar olmuş. Sağlıklı bir bireyin glütensiz ürün tüketimiyle ilgili yapılan çalışmalarda çok da gerekli bir beslenme şekli olduğu düşünülmüyor. Hatta sağlıklı bir bireyin bu tarz besin maddelerini de alması gerektiği düşünülüyor. Uzman kişilerden alacağınız bir diyet programıyla hayatınızı, yeme çeşidinizi şekillendirebilirsiniz.”
 

Çölyak diyetine ara vermek hastalığı çok daha zor bir sürece sokabileceği için tavsiye edilmiyor
 

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nafiz Kenan Gönen:
 

“Çölyakın tedavisi glütensiz diyettir. Diyeti bir yere kadar sürdürüp bir yerde kesmek hastalığı tekrar davet etmek demektir ve üstelik bu tekrar geldiğinde daha çok hasar bırakıp daha büyük, daha pahalı zor hastalıklara kapılara açarak yaşamaya devam edersiniz. Glütensiz yaşama devam etmelisiniz sağlıklı bir birey olmak için.”