Bu gıdalar kansere karşı koruyor!

Bu gıdalar kansere karşı koruyor!
Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan kansere yakalanmamak için beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre bazı gıdalar kansere karşı koruyucu etki sağlıyor.

Yapılan araştırmalara göre bazı gıdalar kansere karşı koruyor. 

Kanseri önleyenler

Lahana: Bu sebze kanser hücreleriyle savaşan glukozinotlar içerir.

Sarımsak: 40 binden fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sarımsağı diğerlerinde göre iki kat fazla yiyenlerde kolon kanserine yakalanma oranının daha az olduğu ortaya çıktı. Sarımsakta kanser riskini azaltan maddenin adı allicin.

Yaban mersini: 2016’da yapılan bir çalışmada göre yaban mersini beyin ve mideyi içeren birçok kanser türünü engelliyor. Bazı yaban mersini bileşenleri ölümcül kanser hücrelerini ve zararlı oxidatif stresini azaltıyor.

Baş ağrısını giderenler

Kahve: Kafein, genellikle baş ağrısı veya migrenden önce büyüyen çevresel sinirleri gererek ağrıya neden olan kan damarlarının boyutunu azaltmaya yardımcı olur.

Badem: Magnezyumun düşük olması migrenle ilişkili. Zira magnezyum, sinir sistemi boyunca ağrı iletimi ile ilgili belirli bir reseptörü tıkıyor. Yaklaşık 30 gram badem (23 adet), günlük ihtiyacı karşılıyor.

Zencefil: Zencefilin anti flamatuar özellikleri doğal olarak asprinin niteliklerini taklit edebilir. Ayrıca baş ağrılarının yan etkisi olan mide bulantısını da gideriyor.

Tansiyonu dengeleyiciler

Roka: Nitrat kaynağı açısından zengin. Nitritler, kan damarlarını genişleten ve kan akışını kolaylaştıran, kan basıncını düşüren nitrik oksitlerle çevrili.

Bitter çikolata: Mükemmel bir flavonoid (hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidan görevi görüyor) kaynağı. Günde 10 parça çikolata kalbe faydalı. En az yüzde 70 kakao içeren 30 gram’lık bitter çikolata tercih edin.

Süt: Araştırmalar, günde bir bardak sütün kan basıncını düşüren potasyum, kalsiyum ve hipertansiyonu engelleyen magnezyum çısından iyi bir besin kaynağı olduğunu gösteriyor.

Kolesterolü düşürenler

Enginar: Araştırmalar, diyetle günde 5 ile 10 gram çözünebilir lifin kolestrolü yüzde 5 düşürebildiğini gösteriyor. Pişirilmiş enginar, kolesterolü düşürmek konusunda önemli miktarda çözünebilir lif içeriyor.

Yulaf: ‘Eski moda’ yulaflar, beta glukan olarak adlandırılan bir çeşit çözünebilir zengin bir kaynak. Minesota Üniversitesi’nde gıda bilimi ve beslenme profesörü ve araştırmacısı olan Daniel Galleher ‘’Beta glukanları hareket ettikçe gerginleşen uzun ipler olarak düşünün. İplikler, vücudunuzdan çıktıkça kolesterolü yakalar” diyor.

Susam yağı: Fındık veya ceviz tadı veren bu yağ, fitestoreller olarak bilinen bileşikler açısından kalp sağlığı için zengin bir besin. Susam yağı, zararlı LDL kolesterolünün emilimine yardımcı oluyor.