Bu Dönemde Kilo Almayın da Vermeyin de...

Bu Dönemde Kilo Almayın da Vermeyin de...
Kilo üzerine araştırma yapan bilim insanları, kadınlarda görülen menopoz döneminde kilo almanın ya da vermenin sakıncalı olduğunu öne sürdü.

İngiliz bilim insanları tarafından İngiltere'de yapılan araştırma kapsamında; 50 ila 79 yaşları arasındaki 120 binden kadının sağlık durumuna ilişkin 1993-2013 yıllarını kapsayan verileri inceledi. Kadınların durumlarını kilo verenler, alanlar ve kilosu sabit kalanlar olarak 3 grupta inceledikleri öne sürülen araştırmacılar, bu süre zarfında vücut kitle indeksinde (VKİ) yüzde 5 azalma görülen kadınlarda kalçada kırılma riskinin yüzde 65 arttığını gördü.

Bilim insanları, bu kadınlarda omurga ve basen bölgelerinde kırık riskinin yüzde 30, el veya kol kemiklerinde ise yüzde 9 arttığını belirtti.

Vücut Kitle İndeksi'nde (VKİ) yüzde 5'ten fazla artış olan kadınlarda ise alt uzuvlarda kırık riskinin yüzde 10, üst uzuvlarda yüzde 18 yükseldiği saptandı.

Bilim insanları, kilo verme ve alma oranı arttıkça kırık riskinin de o kadar yükseldiğini belirterek, kırık riskini azaltmak için D vitamini ile kalsiyum takviyesi önerisinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları İngiliz Tıp Dergisi'nde (BMJ) yayımlandı.