Beslenme hamileliğe engel oluyorsa...

Beslenme hamileliğe engel oluyorsa...
Aşırı kilo sağlık sorunlarına yol açabildiği gibi hamileliği de olumsuz etkileyebiliyor.

Aşırı kilo genel sağlık üzerine olumsuz etkiler yarattığı gibi hamilelik ve doğum süreçlerini de olumsuz etkiliyor. İdeal olan obezite boyutunda kilosu olan anne adayının hamileliği planladığı dönemde normal kiloya gelmesi. Eğer bu amaçla uygun diyet ve egzersiz programı yeterli gelmiyorsa, cerrahi yöntemin de gerekebileceğini ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Obezite cerrahisi sonrası hamile kalmak güvenli midir?

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için bazı önlemler alınmalıdır. Son çalışmalar obezite cerrahisinden sonra hamile kalmanın daha güvenli olduğunu düşündürmektedir. Hatta obezite cerrahisinden sonra hamilelik, obez halinden daha güvenlidir. Aşırı obez kadınlarda genellikle kısırlık problemi de vardır. Eğer hamile kalırlarsa, bu yüksek riskli bir hamilelik olacaktır. Morbid obez genellikle hamilelik diyabeti, hipertansiyon, preeklampsi ve fetal distress gibi hamilelikle ilişkili komplikasyonları daha sık yaşarlar ayrıca genellikle sezaryen gereksinimi de daha çok ortaya çıkar.

Ameliyattan sonra hamilelik

Obezite cerrahisi geçiren kadınlar genellikle çok beklemeden hamile kalma arzusu içindedirler. Ancak, özellikle hızlı kilo kaybının sürdüğü ilk 12-18 ay mutlaka beklenmelidir. Bu süre içerisinde vücut için gerekli besin ihtiyaçlarının karşılanmasında çetin bir mücadele olabilir. Bir de hamileliğe özel besin ihtiyaçlarının eklenmesi bu durumu ağırlaştırabilir. Bunun yanı sıra, böyle hızlı kilo kaybı, gelişmekte olan fetusta olumsuz etkilere yol açabilir. Mide bandı gibi yöntemler daha kademeli bir kilo kaybına yol açarlar ve besinsel eksikliklere pek neden olmazlar. O nedenle mide bandı uygulanan hastaların sağlıklı bir hamilelik için 6 ay beklemesi yeterlidir.

Pek çok bariatrik (obezite) cerrah (obezite cerrahı), hamilelik çağındaki hastalarına bekleme sürecinde güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmalarını önerir. Çünkü obezken hamile kalmakta güçlük yaşayan kadınlarda, kiloların kaybedilmesi ile birlikte doğurganlık artacaktır. Gerçekte, obeziteyle ilişkili kısırlık problemleri hormonlar normal seviyelerine döndüğünde sıklıkla çözülmektedir. O nedenle dikkatli olunmalıdır.

Beslenme en önemli anahtar

Sağlıklı bir hamileliğin anahtarı, obezite cerrahisi sonrası beslenme düzenine dikkat etmektir. Beslenme ihtiyacı, geçirilen bariatrik ameliyat türü gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Band veya gastrik bypass (Kilo vermek ve ideal kiloyu korumak için yapılan en ideal ameliyatlardan biri) gibi ameliyatlarda genellikle kişi cerrahın beslenme tavsiyelerine uyduğu sürece, beslenme ile ilgili özel bir risk yoktur. Ancak obezite cerrahisi geçiren kadınların yüzde 20'sinde hamilelik sırasında bazı besleyicilerin damar yolu ile takviye edilmesi gerekebilir.

Obezite cerrahisinden sonra hamile kalan kadınlar için hangi özel besinlerden günde ne kadar alınması gerektiği ile ilgili özel tavsiyeler yoktur. Bu konuda, obezite ile ilgili uzman cerrah ve diyetisyen yardımcı olur. Gastrik bypass, biliopankreatik diversiyon (Obezite cerrahisinde yıllardır kullanılan ameliyatlardan biri) gibi emilim azaltıcı ameliyatlar geçirmiş olan hamilelerin hamilelik süresince düzenli olarak bazı kan tahlillerini yaptırması gereklidir. Bariatrik cerrahiden sonra hamile kalan kadınlar, hamilelik süresince folat, B12 vitamini, demir, kalsiyum ve D vitamini kullanılmalıdır. Bu vitaminlerin hamile kalınmadan, yani prenatal dönemde de alınması önerilir.

"Ameliyat sonrası aşırı kilo alımından kaçının"

Obezite cerrahisi ile verilen kiloların hamilelik yüzünden geri alınması konusunda bir genelleme yoktur. Ancak, hamile adayının yiyecek seçimleri ve ne kadar yediği de çok önemlidir. Obezite cerrahisi geçirmiş olsun veya olmasın tüm kadınların hamilelik sırasında aşırı kilo alımından kaçınması gerekir. Gerekli ve normal olanın üzerinde kilo alımı anne ve bebekte sağlık risklerini ikiye katlar.

En ideali hamilelik süresince de bariatrik diyetisyenin kontrolünde olmaktır. Bulantı, ani acıkma, reflü gibi problemler hamilelikte beslenmeyi sorunlu hale getirse de, birçok konuda diyetisyenin sağlıklı bir diyet oluşturmasına yardımcı olacaktır. Pek çok hamile, doğumdan sonra kilo verir. Obezite cerrahisi geçirmiş kadınlar da buna dahildir. Emzirme döneminde de düzenli ve sağlıklı beslenme ve gerekli vitamin ve mineralleri uygun miktarlarda tüketmek çok önemlidir.