Bahar yorgunluğuna çözüm

Bahar yorgunluğuna çözüm
Yazın habercisi olan bahar ayları birçok insan için sıkıntılı, stresli, yorgun geçer. Yapılan bir araştırmaya göre baharın gelmesiyle beraber yaşanılan bu durumların azalması için…

California Rice Commission’un yapmış olduğu araştırmalara göre; Pirincin 100 gr’mı 350 kalori civarında enerji verir ve özellikle B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.
 
Besin değeri ve posası işlem gördükçe azalır. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı özellikle bahar aylarında stres, yorgunluk, isteksizlik ve depresyonun azaltılmasında etkilidir. Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş’e göre 3 yemek kaşığı pirinç 1 dilim ekmek yerine tüketilebilir.
 
Beslenmenizde sebzelerle de et ürünleri ile de tüketildiğinde diğer besinlerin vitamin ve mineral emilimleri üzerine olumsuz etkisi olmaz. B vitaminlerinden zengin olması hafıza ve beyin sağlığı için olumlu etkileri vardır. Pirincin su tutucu etkisi vardır. Bu nedenle de bahar aylarında mevsim değişikliklerinden kaynaklı ödemin atılmasına destek olur. İshalde bağırsakların düzenlenmesi için en etkili besinlerden birisidir.

Kanser, Alzheimer ve yaşlanmaya karşı etkili!

Esmer pirinç gibi, tam tahıllı pirinç de birçok kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir. Pek çok bilim adamı ve araştırmacı, bu tür çözünmez liflerin kanserli hücrelerin gelişimi ve metastazına karşı vücudu korumak için hayati olduğuna inanıyor.

Pirinç, özellikle kolorektal ve bağırsak kanserine karşı savunmada faydalı. Bununla birlikte, lifin yanı sıra, pirinç vücudu serbest radikallerden temizleyen doğal antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere de sahip. Serbest radikaller organ sistemlerine ciddi hasar verebilecek ve sağlıklı hücrelerin kanserliye dönüşmesine sebep olabilecek şekilde hücresel metabolizmanın yan ürünleri. Antioksidan düzeylerinin artırılması daha fazla pirinç tüketmekle sağlanabiliyor.

Esmer pirincin, Alzheimer hastalığını dikkat çekici ölçüde önlemeye yardımcı olan nörotransmitterlerin büyüme ve aktivitesini tetikleyen besinlerden yüksek derecede içeriyor. Pirinç D vitamini, kalsiyum, lif, demir, ve riboflavin gibi vitaminler açısından mükemmel bir kaynaktır. Vitaminler vücudun en temel faaliyetlerinde genel olarak tüketildiği için bu vitaminler vücut metabolizması, sağlıklı bağışıklık sistemi ve organ sistemlerinin genel işleyişi için gerekli yapıyı oluşturur.
 
Ayrıca pirinç, bağışıklık sistemini güçlendirip hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Uzak Doğu ülkelerinde sıkça tüketilen pirinç sayesinde bu bölgede yaşayan insanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdükleri biliniyor. Yapılan araştırmalar da pirincin yaşlanmayı yavaşlattığı yönünde.