Alzheimer riskini azaltan besinler

Alzheimer riskini azaltan besinler
Alzheimer'ın ilk belirtilerin ortaya çıkmasından 18 yıl önce teşhis edilebileceği belirlendi.

ABD'deki Rush Üniversitesi'nden Profesör Rajan Kumar ve ekibinin, bunama belirtisi göstermeyen 2 bin 125 kişinin katılımıyla yaptığı, 18 yıl süren araştırma, bugüne kadar sanılanın aksine Alzheimer'ın belirtilerden yalnızca 2 değil, 18 yıl önce teşhis edilebileceğini ortaya koydu.

Alzheimer’a yakalanma riskinizi aşağıdaki besinleri tüketerek azaltabilirsiniz;

B12 Vitamini

Beyaz et ve balık da bol miktarda bulunan B12 Vitamini, hafıza zayıflığı ve hafıza kaybı gibi hastalıklara yakalanmanızı zorlaştır.

[ucluhaber]
Yaban Mersini

C Vitamini bakımından en etkili besinlerden olan Yaban mersini, sinir hücrelerinin fonksiyonlarını arttırıyor ve daha keskin bir hafızaya yardımcı oluyor. Uzmanlar, yaban mersini tüketmenin Alzheimer’ın hafızayla ilgili belirtilerini hafifletebileceğini söylüyor. 

Yumurta

Bellek için önemli bir madde olan “kolin” maddesi yumurtada hatırı sayılır miktarda bulunur. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar erken yaşlarda kolin yönünden zengin beslenenlerin ilerleyen dönemlerde daha az hafıza sorunu yaşadığını göstermiştir

Balık

Omega -3, beynin düzgün çalışması için olmazsa olmazlardan biridir. Uzmanlar, Omega -3 bakımından zengin, ton balığı, somon ve alabalık gibi balıkların haftada iki kez tüketilmesi gerektiğini söylüyor.