Zayıflama programlarının can dostu!

Zayıflama programlarının can dostu!
2016 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Bakliyat yılı” ilan edilmesinden sonra birçok insan üzerinde farkındalık yarattı.

Birleşmiş Milletler’in 2016 yılını “Bakliyat yılı” ilan etmesi buna ek olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün işlenmiş gıdalara kısıtlama getirmesi yeni dönem beslenme alışkanlıklarının değişeceğini gösteriyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzm. Dyt. Yeşim Çelik, bakliyat türleri ve faydaları hakkında bilgilerini aktardı. Çelik, “Bakliyatlar protein açısından oldukça zengindir. Özellikle vejetaryen beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Bu gruptaki kişilerin tüketmemesi başta protein olmak üzere, birçok vitamin ve mineral eksikliğine neden olacaktır” dedi.

Ayrıca bakliyatların besin öğeleri ve posa açısından zengin olduğunu vurgulayarak, “Posa içeriklerinin yüksek olması ve yağ içeriklerinin düşük olması nedeniyle özellikle kalp ve diyabet hastaları için önem taşırlar.  Diyet posası kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Tokluk duygusu yaratmaları ve kalorilerinin düşük olmasından dolayı zayıflama programları için ideal bir besin grubudur” ifadelerini kullandı.

[ucluhaber]