Yumurtanın müthiş geri dönüşü

Yumurtanın müthiş geri dönüşü
İskoç Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton tarafından yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu önemli bir bilgiye varıldı.

İskoç Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton'nin yürüttüğü çalışmaya göre, yumurtanın sağlık açısından çok çeşitli yararları olduğunu ve diyabetten kas ve hafıza kaybına kadar her türlü hastalığa reçete edilmesi gerektiğini iddia ediliyor.

Bu iddialar İskoçya'dan Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton tarafından yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu ortaya kondu.

Bu çalışmaya göre yumurta kaliteli protein ve yağ asitleri içermesinin yanında birçok başka önemli ve bazıları başka yiyeceklerde bulunmayan besin ögeleri içeriyor. Bunlar D, B vitaminleri, selenyum, iyot ve kolin olarak sayılabilir. Bu araştırma bulguları, yıllardır içeriğindeki kolesterol nedeniyle kalp hastalığına yol açacağı yanlış görüşü yüzünden dışlanan yumurtanın müthiş geri dönüşünü sağlayacaktır.

Yumurtanın bilinen en önemli faydaları

Yumurta başka yiyeceklerde bulunmayan besin ögeleri içerir, örneğin D vitamini.

Orta boy bir yumurta 6.4 gram protein içerir.

Orta yaşlı erkekler düzenli olarak yumurta tüketirse inme riskleri % 12 azalıyor.

Yumurta kas gelişimini destekleyen lösin adlı amino asidi bol miktarda içermektedir.

Yumurta yaşlılarda beyin fonksiyonlarını destekleyerek bunama belirtilerini azaltır.