Yeme bozukluğu tehlikesi!

Yeme bozukluğu tehlikesi!
Yapılan araştırmalara göre organik besin alım gücü yüksek olan bireylerde Ortoreksiya’ya (yeme bozukluğu) rastlanıyor.

Diyetisyen Emre Uzun, ‘’Genelde çiğ besin tüketimini tercih eden kişi sürekli ertesi öğünde ne yiyeceğini takıntılı şekilde düşündüğü için sosyal ortamlardan da uzak kalıyor’’ diyor.

Ortoreksiya’ya sahip kişiler besinin işlenmemiş ve katkısız olmasına dikkat ettikleri için genelde çiğ besinler tercih ederler. Kimisi yemekleri yüksek sıcaklıkta pişirmenin besinlerin yararını azalttığına inanır. Alüminyum kapları besine geçebileceği için kullanmazlar ayrıca mikrodalgada ısıtma yöntemi de kullanmadıkları yöntemlerdendir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişi sürekli ertesi öğünde ne yiyeceğini takıntılı şekilde düşündüğü için sosyal ortamlardan da uzak kalabiliyor. Bu kişiler herhangi bir buluşmada yemek yenilecekse yemeklerini yanlarında götürürler. Sağlıklı kategorisine sokmadıkları bir besini dayanamayıp tüketecek olurlarsa depresyon, üzüntü gibi semptomlar görülebilir. Diyetisyen Emre Uzun, bu süreçle birlikte tedaviyi görmeye başlamaları gerektiğini belirtiyor. 

Uzun, ‘’Herkesin sağlıklı beslenme konusunda aldığı önlemler olduğunu, kimimiz besin etiketleri okuyarak en az katkı maddesi olan besinleri tüketir kimimiz organik besinler tüketmeye çalışırız. Bu önlemler takıntı haline gelmediği sürece bir risk oluşturmaz. Ancak bu önlemler uzun dönemde bize fayda sağlayacak besinlerin önüne geçecek olursa tehlike çanları çalmaya başlar’’ diyor.

[ucluhaber]