Yedikleriniz ve Ruh Haliniz

Yedikleriniz ve Ruh Haliniz
Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre tükettiğimiz besinler ve içinde bulunduğumuz ruh hali arasında kuvvetli bir bağlantı var.

Beslenme şekliniz beynin yapısını hem psikolojik olarak hem de kimyasal olarak değiştirebilir. Bu değişiklikler de davranışlarınızı etkiler. Eğer besinler ve ruh haliniz arasında nasıl bir bağlantı olduğunu merak ediyorsanız, ruh halinizi iyi yönde etkileyen, zihninizi açan gıdalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Ruh halimizi etkileyen en iyi vitaminlerin başında D vitamini yer alıyor. Bu besin maddesi beyninizdeki serotonin maddesini yükseltiyor. Beyninizdeki serotonin maddesi arttıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yapılan araştırmalar, mevsim değişikliklerinde kendini yorgun ve bitkin hisseden kişilerin bu sorunlarını D vitamini takviyesiyle çözebileceklerinizi gösteriyor.

Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, bu yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Daha fazla tüketmeniz gereken besinler, ıspanak, deniz mahsülleri, kırmızı biber. Bu besinler sizi gün boyu zinde ve enerjik tutacak Beslenme uzmanları bu besinlerin dışında, enerjinizi arttıran dopamin ve noradrenalin maddelerinin seviyesini arttıracak tirosin maddesi bulunduran yağsız kuzu eti ve biftek, yumurta miktarını da arttırmanız gerektiğini söylüyor.

Ruh haliniz ve karbonhidratlar arasındaki bağlantı nedir? Tabii ki çikolata, muz ve süt gibi bizi mutlu eden besinlerde bulunan doğal amino asitler. Bu doğal amino asitler beyninizde, ruh halinizi düzelten serotonin hormonu salgılar. Kendinize yediklerinizin sizi nasıl etkilediğini sormak yerine daha çok, yumurta , çikolata, tam tahıllı ürünler, muz, sebzeler gibi besin değeri yüksek karbonhidratlar tüketmelisiniz. Güne bir kase badem, kuru hurma, fındık ve bir bardak sütle başlayın, kendinizi muhteşem hissedeceksiniz.

Ruh halinizi etkileyen bir başka bir vitamin de B vitamini. Bazen, kendinizi B12 ve B 6 vitamin eksikliği ile karşı karşıya bulabilirsiniz. B6 ve B 12 eksikliği depresyona sebebiyet verebilir. Bu durumu önlemek için sağlıklı bir beslenme düzeniniz olmalı. Et , süt , yumurta ve kümes hayvanlarını tüketmeli ve kahvaltılık tahıllara yönelmelisiniz. Bu besinler muhteşem birer B 12 deposudur ve vücudunuz için gerekli besin değerlerini barındırır. Bazen stres anksiete ve hatta depresyona neden olabilir. Eğer sağlıklı beslenmenin sizi nasıl etkileyeceğini ve nasıl stresten korunabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız , bu besinleri tüketmelisiniz.

Uzmanlar papatya çayının mükemmel bir rahatlatıcı olduğunu söylüyor ve özellikle anksiete bozukluğundan şikayetçi olan hastalarına papatya çayı içmelerini tavsiye ediyorlar. Ve ek olarak C vitamini bakımından oldukça zengin bir dilim limon, bağışıklık sisteminizin stresle mücadele etmesine yardım edecek. Ayrıca Brezilya fındığı, sebzeler ve kırmızı eti bolca tüketmelisiniz. Bu besinler depresyonla savaşan en etkili mineral olan Selenyum'u bolca içeriyor. Teksas Teknik Üniversitesinde yapılan çalışma sonucunda 7 hafta boyunca selenyum takviyesi alan 16 katılımcının depresyon şikayetinin ciddi boyutlarda azaldığı bilimsel olarak kanıtlandı.