Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?
Sıcak havalarda sağlıklı ve dengeli beslenme için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz?

Besinlerin düzenli ve yeterli miktarda tüketilmemesi sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Özellikle yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte beslenmemize daha da dikkat etmemiz gereklidir. Çünkü sıcak havalarda tüketilen bazı besinler kalp ve damar hastalıklarına, karaciğer ve böbrek hastalıklarına kadar birçok ciddi sorunu da beraberinde getiriyor. Sıcak yaz günlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında su tüketimi gelmektedir. Ter ve idrar yoluyla kaybedilen su ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Baş ağrısı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve dikkat dağınıklığına neden olduğundan susuz kalmamaya özen gösterin.

Yaz Aylarında Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Sıcak havalarda tüketilen bazı besinler sağlığımız açısından tehdit oluşturabilmektedir. Bunların başında tüketilen alkollü içecekler sıcak havanın da etkisiyle beyin ve sinir sistemini fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Patates ve diğer kızartmalarda bulunan akrilamid maddesi damar sertliği, şişmanlık ve kansere neden olmaktadır. İçerdiği yağ, şeker ve un nedeniyle pasta ve hamur işlerinden yaz aylarında daha fazla uzak durmak gereklidir. Fast food tarzı yiyeceklerin başında gelen hamburgerler içerdikleri trans yağ nedeniyle kalp hastalıklarının artmasına neden olmaktadır. Yanında tüketilen soğuk asitli içecekler ise mide ve bağırsak hastalıklarının artmasında büyük rol oynamaktadır.

Yaz Mevsiminde Hangi Besinleri Tüketmek Sağlıklıdır?

Susuzluğun giderilmesi açısından en faydalı besinler meyve ve sebzelerdir. Ana öğünlerde sebze salatası tüketmek oldukça faydalıdır. Meyve açısından oldukça zengin olan yaz mevsiminde özellikle karpuz, kavun, erik, çilek, kiraz, kayısı, üzüm gibi meyveleri ara öğünlerde birer porsiyon tüketmek hem su ihtiyacının karşılanması hem de aşırı yemek tüketilmesini önlemesi açısından önemlidir.