Yaşa göre beslenme önerileri!

Yaşa göre beslenme önerileri!
'Sağlıklı yaşlanmak için yaşa göre beslenmek gerek' diyen uzmanlar; 20'li yaşlardan 60'lı yaşlara kadar kişilere özel beslenme önerilerinde bulundu. Detaylar haberimizde…

20'li yaşlardan 60 yaş ve üstüne kadar hem kadınlara hem de erkeklere özel beslenme önerileriyle yıllara meydan okumak mümkün oluyor... 

20'Lİ YILLAR: Artık ergenlik çağında değilsiniz, o yüzden yediklerinize daha çok dikkat etme zamanı geldi. Günde en az 85 gram tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin. Yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç, hepsi lif açısından zengindir ve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır. 

30'LU YILLAR: Şekerli yiyecekleri ve kalorisi yüksek, besin değeri düşük içecekleri sınırlandırın. Fazla şeker tüketimi kan şekeri dengesini bozar.

40'LI YILLAR: Günde 3 bardak yağsız veya az yağlı süt ürünü tüketin. Süt, yoğurt veya krem peynir olabilir. Ya da, kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olacak, sizi aktif tutacak kalsiyum ve güçlendirilmiş D vitamini içeren başka süt ürünleri tüketin. 

50'Lİ YILLAR: Canınız bir şey atıştırmak mı istedi? Cips veya kurabiye yerine kuruyemiş yiyin. Günde 7 gram kuruyemiş (yaklaşık 4 badem) yemek yüksek tansiyon ve kolesterol riskinizi düşürecektir. Meyve ve sebze de atıştırabilirsiniz. 

60'LI YILLAR: Yaşlandıkça iyi beslenme daha fazla önem kazanır. İşlenmiş, yüksek yağ ve şeker içeren gıdaları sınırlandırın. Yağsız et ve proteinler de dahil, çok çeşitli gıdalar yemeyi hedefleyin. Yetişkin kadınlar günde yaklaşık 48 gram protein almalı.

[ucluhaber]