Türkiye’de en sık rastlanan sağlık sorunu!

Türkiye’de en sık rastlanan sağlık sorunu!
Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunu olan obezite hakkında bilgi verdi.

Değişen yaşam şeklimiz ve beslenme alışkanlıklarımız sağlığımızı etkiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sık rastlanan önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkan obezite, vücutta sağlığı bozacak şekilde anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, obezite hakkında açıklamalarda bulundu; “Beden Kitle İndeksi ya da vücuttaki yağ oranı ölçülerek şişman oldukları belirlenen hastaların kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına ‘obezite cerrahisi’ ya da ‘bariatrik cerrahi’ denmektedir” dedi.

Obezite cerrahisi yapılacak kişilerin en az üç yıldır devam eden obezite şikayetinin bulunması, kronik alkol ve ilaç bağımlılığının bulunmaması ve kabul edilebilir ameliyat riski sınırları içinde olması gerektiğini söyleyen Dr. Kartal, bunun yanı sıra obezite cerrahisi yapılacak hastanın aktif bir psikiyatrik hastalığının da olmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Cerrahi kilo vermede son çare!

“Yaş sınırlaması olmamakla beraber 20-60 yaşları arasında daha güvenle ameliyat yapılabilir. Cerrahi, kilo vermede son çare olarak düşünülmelidir. Obezite cerrahisi hormonal rahatsızlığı olmadığı halde kilo veremeyen, diğer tedavi yöntemlerinde başarı sağlayamayan ya da tekrar kilo almış kişilerin, sağlık durumları bozulmaya başladığında yapılmalıdır” şeklinde konuşan Kartal, obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerin temelde gıda alımını azaltan, besinlerin emilimini kısıtlayan ya da her ikisini birden sağlayan yöntemler olarak sınıflandırılabileceğini ifade etti.

Kısıtlayıcı ameliyatlarda, midenin hacminin küçültüldüğünü ve mideye giren gıdaların miktarı ve kişinin yediği gıda miktarının azaltıldığını söyleyen Kartal, “Emilimi azaltan ameliyatlarda, besin emilimini azaltmak için bağırsakların bir kısmı bypass edilir. Ameliyat olan hastanın yapılan ameliyat tipine bağlı olarak aldığı günlük gıda miktarı ve alınan gıdanın bağırsaklarda emilim oranı azalır. Böylece hasta hızlıca kilo verir. Fakat obezite cerrahisinin kilo verme konusunda kesin ve kalıcı bir etki sağlaması için kişinin önemli bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olması, ameliyat sonrasında beslenmesine ve egzersizlerine devam etmesi gerekir” açıklamalarını yaptı.