Stresli misiniz? İşte ilacınız...

Stresli misiniz? İşte ilacınız...
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, badem sütünün yararlarıyla ilgili bilgi verdi.

Şeker içermeyen ve sadece 1 bardağında 26 kalori bulunan badem sütü, özellikle kilo vermek isteyenlerin gözde besini durumunda. Kalori bakımından inek sütünden daha düşük olmasına rağmen, inek sütü kadar protein içermemektedir.

İçerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve folat sayesinde, depresyon gibi durumlarda anksiyete ve kaygıyı azaltabildiği görülmüştür. Yani stresli kişiler için birebirdir. İnek sütü alerjisi durumunda tercih edilebilecek alternatif arasında yer alır.

Badem sütü magnezyum, manganez, kalsiyum ve özellikle E vitamini kaynakları arasında bir besindir. Kemik gelişimine yardımcı, kalp hastalıklarında önleyici & tedavi edici ve bağışıklık güçlendirici mineral ve vitaminlerden zengin badem sütünün faydaları saymakla bitmez. Kolesterol içermemektedir.

Badem sütü, soya sütüne oranla daha az kalori içermesine rağmen protein değeri daha düşüktür.

65 yaş ve üzerinde azalan kemik yoğunluğu nedeniyle artan kalsiyum ihtiyacını gidermek açısından ve yavaşlayan metabolizmaları nedeniyle daha düşük kalori içermesi sebebiyle tercih edilebilir.

Tat ve kıvam bakımından çeşitli meyveler ve bitter çikolata ilave edilerek smoothie hazırlanarak çocuklarda sağlıklı ara öğün alternatifleri açısından tercih edilebilir.

[ucluhaber]