Son günlerin gözdesi: Tohumlar!

Son günlerin gözdesi: Tohumlar!
Susam, ayçiçeği, kabak, chia ve keten tohumu, insan sağlığına faydalı birçok besin maddeleriyle doludur.

Sindirime katkıda bulunan ve kardiyovasküler sağlığı korumaya yardımcı olan protein, lif, demir ve Omega-3 yağ asitleri gibi temel besin maddeleriyle dolu olan bu tohumları beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Keten tohumu ve chia tohumu, alpha linolenik asit içerdiğinden ötürü vejetaryenler için eşsiz bir kaynaktır. Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde üç yemek kaşığı chia tüketenlerde ani kan şekeri düşmesi, metabolik sendrom ve diyabet gibi rahatsızlıkların azaldığı belirtilmektedir. Bu tohum ayrıca tokluk hissini de artırır. Neredeyse tadı olmayan bu tohumu istediğiniz yiyeceğe ekleyebilirsiniz.

Magnezyum, kalsiyum ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan susam, bakır açısından da zengindir. Susam tohumları hastalıklarla savaşmada önemli bir rol oynayan E vitamini seviyenizi de yükseltir. Ayçiçeği tohumları ise kalp sağlığı ve cildi korumayı sağlayan E vitamininin kaynaklarıdır. Ayrıca daha fazla enerji ve güçlü kemikler için magnezyum ve kalp sağlığını koruyan HDL seviyelerini yükseltmeyi sağlayan mineral selenyum açısından da yüksektir.

Kabak tohumu ise kolesterolü düşürür. Diğer yiyeceklerde bulunmayan çeşitli antioksidan gruplarını içerir. Kabak çekirdeğinin insülin regülasyonu ve diyabet tedavisinde rol oynayabileceği ileri sürülmektedir.

[ucluhaber]