ŞOK! Son günlerin en gözde besiniydi ancak...

ŞOK! Son günlerin en gözde besiniydi ancak...
Uzmanlara göre, son günlerin popüler diyet ürünü olarak diyet listelerinde yer alan kinoa, sağlıklı zayıflamak için ideal bir besin değil. Detaylar haberimizde…

Son zamanlarda popüler diyet listelerine giren ve gündemde tutulan kinoa, Duru Bulgur uzmanlarına göre, zannedildiği gibi diyetlerde mucize bir besin değil. Uzmanlar, kinoa ve bulgurun besin değerlerini karşılaştırarak, bulgurun daha üstün özellikler taşıdığını belirtti.

Bulgurdaki lif miktarı kinoadan daha fazla. 100 gram bulgurda 8,2 gram lif varken, kinoada bu oran 5,1. Lifli yiyeceklerin tok tutucu özelliği olması nedeniyle kilo kontrolünde önemli bir rolü var. Ayrıca sindirim sisteminin çalışması açısından da lifli gıdalar çok faydalı. Bu yüzden diyetlerde kinoa yerine, lif bakımından daha değerli olan bulgurun tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bulgurun tercih edilmesinin bir diğer nedeni de kinoaya göre daha az yağlı olması. Kinoadaki yağ oranı bulgurun 7 katı. 100 gram bulgurda 0.86 gram yağ bulunurken, kinoada 7.33 gram yağ bulunuyor.

BULGURUN HEM YAĞ ORANI DÜŞÜK, HEM DE FİYATI UYGUN

Ülkemize Güney Amerika’dan ihraç edilen kinoa, bulgura göre 20 kat daha pahalı. Kinoa, özellikle glütensiz zayıflatma diyetleri için de tavsiye ediliyor. Oysa uzmanlara göre glütensiz gıdaları tüketmek doğru değil.

Uzmanlar glütensiz beslenme konusunda da uyarılarda bulunuyor.  Duru Bulgur uzmanları, “Eğer glütene karşı bir alerjik durumunuz yoksa, ‘Glütensiz’ diyetlerden kaçınmalısınız. Eğer diyet ve kilo kontrollerinizde buğday alımını tamamen durdurursanız, buğdayın içinde bulunan B vitaminleri de almamış oluyor ve sağlıklı olan metabolizmanızı hastalıklara karşı dirençsiz hale getiriyorsunuz. Yaz mevsimi geldiği için herkes de bir zayıflama telaşı başladı. Diyet listelerinde Kinoa ve bulgur rekabeti var. Ancak sağlıklı zayıflamak isteyenlere bulgur tüketmelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullanıyor.

[ucluhaber]