Şekerli gıdalara dikkat! Tehlike var...

Şekerli gıdalara dikkat! Tehlike var...
Gündelik hayatta tükettiğimiz bazı gıdaların içindeki yüksek orandaki şeker, günlük şeker alım miktarımızı artırırken, birçok sağlık sorununa da sebep oluyor.

Bunların en başında, Türk milletinin neredeyse temel beslenme gıdası olan ‘beyaz ekmek’ geliyor. Günlük tüketilen şeker veya şeker içeren gıdalar, özellikle kan şekeri yükselmesinde, diyabet hastası olmasanız bile sorun oluşturabiliyor. Ekmekte bulunan şeker ve tuz özellikle tansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıkları konusunda zemin yaratabiliyor.

Asitli içecekler, fast food tarzı hamburger, pizza gibi gıdalar hem şeker açısından hem de taşıdığı bağımlılık maddeleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça zararlı olabiliyor. Ayrıca paketlenmiş gıdalarda da çok fazla şeker olması ve trans yağı içermesi açısından dikkatli tüketilmelidir. Kırmızı et ve işlenmiş şarküteri ürünleri de diyabet riskini doğuran gıdalar arasındadır.

Şekerin günlük dozun üstünde alınması birçok hastalığa davetiye çıkarır. Kalp rahatsızlıklarının artık 30’lu yaşların altına inmesinde bu tarz beslenme biçimi temel etkendir. Bu da, insan sağlığını olumsuz etkileyen gıdalardan uzak durmamız gerektiğini bize göstermektedir.

[ucluhaber]