Sebze ve Balık Güneş Işınlarına Karşı

Sebze ve Balık Güneş Işınlarına Karşı
Güneşten gelen ultraviyole ışınlar yaşlanmayı hızlandırdığı gibi kanser riskini de artırıyor. Bunlardan korunmanın yöntemlerinden biride yeşillik ve balık.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacak antioksidan vitamin ve minerallerin en etkilileri, A, C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyum. Uzmanlar, bu mevsimde A vitamini bakımından zengin ıspanak, yeşilbiber, C vitamini deposu maydanoz, asma yaprağı, meyve ve çiğ sebzelerin yanı sıra E vitamini zengin kuru yemişler yenilmesini öneriyor.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, güneşten faydalanılması ancak zararlarından da kaçınılması gerektiğini dile getirdi. Gürhan, bunun için beslenmeye özen göstererek, vitamin ve minerallerin gücünden faydalanmak gerektiğini söyledi. Süt ve yumurta sarısının yüksek miktarda A vitamini içerdiğini ifade eden Gürhan, vücutta A vitaminine dönüştürülebilen öncü maddeleri içeren bitkisel kaynakların ıspanak, yeşilbiber, havuç, kayısı, domates ve turunçgiller olduğunu belirtti.

'Yeterli miktarda A vitamini almak için; alerjiniz yoksa her sabah 1 adet yumurta yemelisiniz.' diyen Gürhan "Ara öğünlerde sıcak havalarda ayran içebilirsiniz. Ayran, A vitamininin yanında riboflavin, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamininden, kalsiyum ve fosfordan da zengindir. İçerisine tuz eklendiğinden dolayı sodyum ve klor minerallerinden de zengindir. Balık da çinko ve selenyum deposudur." dedi.

Kakao, çikolata, ıspanak, yağlı peynir, diğer yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumların zengin magnezyum kaynakları olduğunu dile getiren Gürhan, her gün 1-2 tablet çikolata yemenin sağlığa artı değer katacağını söyledi. Gürhan, maden suyu ve sodanın serinlemek ve mineral ihtiyacını desteklemek için sağlıklı içecek alternatiflerden olduğunu belirtti. (Zaman)