Protein ihtiyacını karşılayacak

Protein ihtiyacını karşılayacak
BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, gelecekte de beyaz etin protein ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Son yıllarda dünyada kanatlı eti üretiminin diğer etlere oranla daha fazla artışta olduğunu belirten BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, yakın gelecekte de insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve bunu çok uygun fiyatlı olarak gerçekleştirilebilmesinde en önemli gıdanın beyaz et olacağını söyledi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Dr. Sait Koca, yakın gelecekte mevcut ve artan nüfusun sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gerekli olan hayvansal protein açığının karşılanması, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve bunu çok uygun fiyatlı olarak gerçekleştirilebilmesinde en önemli gıdanın beyaz et olacağını söyledi.

Yakın gelecekte artan nüfusla beraber gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için, şu an ürettiğimizin 3 kat fazlası üretime ihtiyaç olacağını ifade eden Sait Koca, özellikle Körfez ülkeleri, Japonya, Çin ve Hindistan’ın potansiyeli yüksek pazarlar olduğunu söyledi.

Koca: “2018 yılında yüzde 5-6 civarında bir artış ile kanatlı eti üretim hacmimizde daha iyi bir performans bekliyoruz. Türkiye kanatlı etinin ihracatı 2017 yılında ayak dahil 443.021 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki seneye göre yüzde 31’lik bir artış sağlanmıştır. 2018 yılında ise ihracatta yüzde 11 dolayında bir artış bekliyoruz.” şeklinde konuştu.