'Organik Tavuk Yoktur'

'Organik Tavuk Yoktur'
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği BESD-BİR Başkanı Sait Koca, "Organik tavuk 28 liraya satılıyor. O da diğer tavukla aynı yemi yiyor, aslında organik tavuk yok” dedi.

BESD-BİR Başkanı Sait Koca, "Marketlerde pilicin kilosu 8 TL'ye satılırken, organik tavuk 28 TL. Organik tavuk yok, gübreli buğday yiyor. Organik diye satılanlar ise 16 TL olmalı" dedi.

Meraklısına Organik Tavuk

Mangal zamanı talebe göre, tavuk kanadının zamlandığını belirten Koca, fiyatları dengelediklerini dile getirerek, "Bütün piliç üreticiden 4.80 TL’ye toptancıya veriliyor ve market ile kasapta üzerine KDV, dağıtım ve bayilik ile market kârı ekliyor, böylece 7.90 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Tavuk parçalandığı zaman fiyatlarının değişir. Kanat tavuğun yüzde 10’u, göğüs ve but ise yüzde 90’ı. Göğüs ile butu daha ucuz veriyoruz, böylece dengeleme yapmaya çalışıyoruz. Kanat fiyatı kışın yüzde 50 düşüyor. Mangal zamanı da yüzde 50 artıyor. Aynı şey göğüs eti için de geçerli. O zaman zam yapılmış gibi artıyor. Bu tavuğun parçalarına yönelik talepten kaynaklanan bir fiyat durumu. Normalde ise zam olmuyor, parçalar arası fiyat değişimi oluyor. Organik tavuğun kilogramının 27.90 TL olması gelen az talepten kaynaklanıyor, üretim değil ama dağıtım maliyeti yüksek. Markete 500 tavuk indirdiysem, sahibi 1 organik tavuk alıp, müşteriye yok demek istemiyor. Doğal ile organik tavuk arasında hiçbir fark yok. Gezen gezmeyen farkı değil organik tavuk. Organikte yediklerinin de tümünün organik olması lazım. Öyle bir dünya kalmadı ki artık. Havadan, sudan, buğday bile organik değil. Gübre atıyor tarlaya. Tamamen doğal buğday yok. Ama meraklısına da organik tavuk üretiliyor” dedi.

Hormonlu Tavuk

Sait Koca “Bu yıl 2 milyon ton tavuk üretimimiz olacak, tavuk etinde hormon kullanılmaz. Tavuk her zaman çok daha sağlıklı. Birisi ‘hormonlu tavuk var’ diyor. Dünyada hormonlu tavuk yok. İzah edemiyoruz. 10 TL’lik hormon kullanıp da 5 TL artı verim elde etmeyi kim ticari bulur? Hormon tavukçulukta yüzde 50 zarar demektir” diye belirtti.

[ucluhaber]